Oma igapäevatöös puutume pidevalt kokku murelike lastevanematega, kes küsivad meie käest – mida teha, kui laps keeldub hambaid pesemast?

Püüame anda mõned nõuanded, kuidas muuta laste hambapesu lihtsamaks.

Muuda lapse hambapesu meeldivaks ja mänguliseks

Hammaste pesemine peab olema meeldiv, mitte negatiivne tegevus.

Paremaid tulemusi annavad tunnustamine ja väikesed preemiad. Kurjustamine ja sundimine häid tulemusi ei too, vaid tekitavad halba tuju nii lapsele kui ka vanemale.

Tavaliselt on nii, et lapsele muutub hambapesu meeldivaks siis, kui teha see mänguks või kui hambapesemise ajal rääkida lapsele mingi huvitav jutt.

laste hambapesu

Pese hambaid koos lapsega

Mõnikord on abiks seegi, kui lapsevanemad pesevad hambaid lastega koos. Lapsevanem on ju eeskujuks lapsele ja tihtipeale püütakse ema-isa või vanemat õde-venda igas asjas jäljendada.

Soeta uus hambahari või hambapasta

Abi võib olla ka uue hambaharja või hambapasta muretsemisest. Poelettidel ja apteekides on lastele mõeldud hambapastasid müügil päris lai maitsevalik ja võibolla ei meeldi lapsele just praegune hambapasta maitse.

Laste elektriline hambaari

Last võib hambaid pesema motiveerida ka elektrilise hambaharja soetamine. Tänu sellele, et elektrilise hambaharja edasi-tagasi ja pöörlevad liigutused aitavad hambaid tõhusamalt puhtastada, saavad ka hambad paremini puhtaks pestud. Philipsi valikus on spetsiaalselt lastele mõeldud elektriline hambahari, mis töötab koos lõbusa äpiga.

Vaadake koos hambapesu videoid

Youtubest on leitav ka hulgaliselt hambapesuteemalisi videoid, mis võivad lapsel aidata hambapesusse mängulisemalt ja positiivsemalt suhtuda.

Viimasel ajal on eriti palju populaarsust kogunud Stig Rästa ja Suukooli hambapesulaul, seda saad vaadata siit. Paljud vanemad on andnud positiivset tagasisidet ja öelnud, et antud laul on tõesti motiveerinud lapsi paremini ja korrapärasemalt hambaid pesema.

Jälgi lapse hambapesu ja abista, kui tarvis

Usalda, aga kontrolli! Kindlasti peab vanem lapse hambapesu jälgima – seda isegi kuni kooli minekuni, vajadusel kauemgi. Kui hambaarst näeb, et laps ei tule õpetusest hoolimata oma hammaste puhastamisega toime, siis peab lapsevanem jätkama lapse abistamist selle toimingu juures. Uskuge, teie lapsed on ükskord teile selle vaeva eest väga tänulikud!

Tutvusta lapsele hambaniiti

Mida varem tutvustada lapsele hambaniiti ja selle kasutamist, seda lihtsamalt kinnistub ka hammaste niiditamise harjumus. Hammaste niiditamine parandab suuhügieeni 40% ulatuses.

Külastage regulaarselt hambaarsti

Lapsega tuleb hambaarsti juures kontrollis käia vähemalt iga poole aasta tagant. Hambaarst märkab kindlasti kui lapse hambapesu ei ole olnud kõige tõhusam ja saab sellele varakult, enne probleemide tekkimist tähelepanu pöörata ning puhastamist õpetada.

Maxilla on loonud Tähesaju kliinikusse spetsiaalse lastekabineti, mille seinu kaunistavad tuntud multikategelased ja lastega tegelevad kogenud arstid. Laste hambaravi on äärmiselt tähtis ja seega on oluline muuta hambaarsti külastus lapse jaoks meeldivaks kogemuseks.

Mida teha, kui laps kardab hambaarsti loe siit!

 

Alla 19-aastaste kindlustatud isikute ravi eest tasub lepingupartnerite juures Eesti Tervisekassa. Maxilla Hambakliinik on Eesti Tervisekassa lepingupartner. Visiidile tulles tuleb lapsevanemal tasuda vaid visiiditasu 5 eurot.

Vali endale sobiv kliinik ja võta meiega aja broneerimiseks ühendust.

Haigekassa visiite ei saa kahjuks broneerida meie online broneerimissüsteemis. Aja broneerimiseks palun helista endale sobiva kliiniku registratuuri.