Oma igapäeva töös puutume kokku pidevalt murelike lastevanematega, kes küsivad meie käest, mida teha kui laps keeldub hambaid pesemast? Püüame leida siis nõuandeid sellele murele.
Üldiselt annavad paremaid tulemusi tunnustamine ja väikesed preemiad, mitte sundimine. Hammaste pesemine peaks olema ikkagi meeldiv mitte negatiivne tegevus. Tavaliselt on nii, et lapsele muutub hambapesu meeldivaks siis, kui teha see mänguks või kui hambapesemise ajal rääkida lapsele mingi huvitav jutt.
Mõnikord on abiks seegi, kui lapsevanemad pesevad hambaid lastega koos. Lapsevanem on ju eeskujuks lapsele ja tihtipeale püütakse ema-isa või vanemat õde-venda igas asjas jäljendada. Abi võib olla ka uue hambaharja või hambapasta muretsemisest. Poelettidel ja apteekides on lastele mõeldud hambapastasid müügil päris lai maitsevalik ja võibolla ei meeldi lapsele just praegune hambapasta maitse. Last võib hambaid pesema motiveerida ka elektrilise hambaharja soetamine. Tänu sellele, et elektrilise hambaharja edasi-tagasi ja pöörlevad liigutused aitavad hambaid tõhusamalt puhtastada, saavad ka hambad paremini puhtaks pestud. Philipsi valikus on spetsiaalselt lastele mõeldud elektriline hambahari, mis töötab koos lõbusa äpiga.
Youtubest on leitav ka hulgaliselt hambapesuteemalisi videoid mis võivad lapsel aidata hambapesusse mängulisemalt ja positiivsemalt suhtuda. Viimasel ajal on eriti palju populaarsust kogunud Stig Rästa ja Suukooli hambapesulaul, seda saad vaadata/kuulata siit. Paljud vanemad on andnud positiivset tagasisidet ja öelnud, et antud laul on tõesti motiveerinud lapsi paremini ja korrapärasemalt hambaid pesema.
Kindlasti peaksid vanemad lapse hammaste pesu jälgima – seda isegi kuni kooli minekuni, vajadusel kauemgi. Kui hambaarst näeb, et laps ei tule õpetusest hoolimata oma hammaste puhastamisega toime, siis peaks lapsevanem jätkama lapse abistamist selle toimingu juures. Uskuge, teie lapsed on ükskord teile selle vaeva eest väga tänulikud! Mida varem tutvustada lapsele hambaniiti ja selle kasutamist, seda lihtsamalt kinnistub ka hammaste niiditamise harjumus. Hammaste niiditamine parandab suuhügieeni 40% ulatuses.
Samuti tuleks meeles pidada, et lapsega tuleb hambaarsti juures kontrollis käia vähemalt iga poole aasta tagant.
Alla 19-aastaste kindlustatud isikute ravi eest tasub lepingupartnerite juures Eesti Haigekassa. Maxilla Hambakliinik on Eesti Haigekassa lepingupartner. Visiidile tulles tuleb lapsevanemal tasuda vaid visiiditasu 5 eurot.
Võta meiega ühendust ja broneeri oma lapsele hambaarsti aeg!
Haigekassa visiite ei saa kahjuks broneerida meie online-broneerimissüsteemis. Aja broneerimiseks palun helista meile:
Tallinn 6 601 006
Tartu 7 371 100
Elva 7 356 777