Terved hambad ei peaks jäätise söömisel ega kuuma kohvi-tee joomisel valulikuks muutuma, ent samaaegselt külma ja kuuma, näiteks jäätist ja teed-kohvi, ei ole mõistlik süüa-juua ka täiesti tervete hammaste korral. Temperatuuride järsk muutumine, kus molekulidevahelised sidemed katkevad kiire kokkutõmbumise ja paisumise tõttu, lõhub hambaid. Kui aga hambad on külmale või kuumale hellad, siis võib sellise tundlikkuse põhjuseid olla mitmeid. Hambas võib olla auk või mõra ehk fraktuur, hambakaelad võivad olla paljastunud, hambad võivad olla kulunud. 

Sagedamini põhjustab hammaste tundlikkust hambakaela abrasioon, mis on tavaliselt tingitud liialt kõva hambaharja kasutamisest või liiga tugevast harjamisest. Selle tulemusena taandub kõigepealt ige hambakaela piirkonnast ja seejärel harjatakse hambajuure pinnalt ära juuretsement ning kulutava protsessi jätkudes ka hambaluu. Kui hambakrooni pealmine kiht ehk email kulub, siis paljastub emaili all olev hambaluu ehk dentiin. Dentiinis on rohkelt väikeseid kanaleid, mis viivad hambanärvini. Nende kaudu kantakse välised ärritajad nagu kuum ja külm, aga ka hape ja magus hambanärvini, mille tagajärjel tekibki valuaisting. Hambad võivad olla tundlikud ka näiteks hammaste valgendamise või täidiste asetamise järgselt. Selline tundlikkus on aga enamasti mööduv.

Kui hambad on tundlikud külmale või kuumale, tuleks selgitada välja, mis on selle põhjuseks ning võimalusel põhjus kõrvaldada. Kindlasti oleks mõistlik vältida tundlike hammaste korral väga külmade ja kuumade söökide-jookide tarbimist. Kui hambas on auk, siis see parandatakse. Kui tegu on abrasiooniga, siis oleks soovitav kasutada eelkõige pehmet ehk soft-märgistusega hambaharja ning omandada õige hammaste harjamise tehnika. Soovitav oleks kasutada ka tundlikele hambakaeltele mõedud hambapastasid. Neis sisalduv toimeaine sulgeb dentiinikanalid, takistades nii ärrituse edasikandumist hambasäsi suunas. Efekti saavutamiseks tuleb neid kasutada 4-6 kuud. Hambaarst saab kasutatada dentiinikanalite sulgemiseks ka spetsiaalseid kaitselakke. Viimase võimalusena võib ulatuslikud hambakaelale kulutatud defektid katta ka täidismaterjaliga.

Dr.Margit Kiviloo, Maxilla Hambakliinik