HAMMASTE VALGENDAMINE

Kui sa soovid heledamaid hambaid, siis hammaste valgendamine võib olla abiks!

 

Hammaste värvi tumenemist võivad põhjustada toidus ja joogis sisalduvad parkained (nt. kohvi, tee, mustikad ja punapeet), suitsetamine ja tarvitatud ravimid. Elu jooksul muutuvad hambad tumedamaks hambavaaba ehk emaili kulumise tõttu, allolev tumedam hambaluu ehk dentiin tuleb rohkem nähtavale.

Valgendada saab vaid oma hambaid, täidised ja kroonid valgendamisega oma värvust ei muuda. Enne valgendamist hinnatakse üle hammaste olukord: ravitud peavad olema kõik hambaaugud ning eemaldatud hambakivi. Kuna värvimuutuse põhjused on erinevad, on raske enne protseduuri täpselt öelda, kui palju hammaste värv valgendamisega heledamaks muutub.

Hambaid on võimalik valgendada nii hambaravikabinetis kui ka kodus.

Hammaste valgendamine

ERINEVAD HAMMASTE VALGENDAMISE MEETODID

Aastakümnetega on erinevad valgendustehnoloogiad mitmekesistunud ja täiustunud ning hetke märksõnadeks on saanud kiirus ning ohutus. Säravvalge naeratuse saamiseks on kõige ohutum pöörduda hambaravikabinetti konsultatsioonile. Koos hambaarstiga saab välja selgitada võimaliku valgendusmeetodi, mis sobib just sinu hammastele kõige paremini.

1. Hammaste Air-Flow soodapesu ja pärlipuhastus

Neid protseduure tehakse samuti hambaravikliinikus. Soodapesu käigus mõjub hammastele granuleeritud sooda, õhk ja veesurve. Soodapesu puhastab hambad pigmendist; raskesti ligipääsetavad kohad, nagu tihedad hambavahed, saavad samuti selle käigus puhtaks (kusjuures hambakivi peab olema eelnevalt eemaldatud). Selle protseduuri käigus hambad muutuvad puhtamaks ja säravamaks.

Pärast soodapesu ja pärlipuhastust pole soovitatav 2 tundi süüa, juua ega suitsetada, sest soodapesu ja pärlipesu käigus eemaldatakse hammastelt kaitsekiht, mis taastub 2 tunni jooksul. Tulemuse säilitamiseks soovitatakse teha 1-2 protseduuri aastas.

Loe soodapesu kohta lähemalt!

2. ZOOM-valgendus hambaravikabinetis

Selle valgendusprotseduuri korral puhastatakse esmalt hambad puhastuspastaga. Seejärel kaetakse igemed igemekaitse geeliga, et valgendusgeel ei valguks hambapinnalt igemetele. Kui limaskest on kaitstud, siis kantakse hammastele valgendusgeeli, mida aktiveeritakse spetsiaalse ZOOM-lambi valguskiirtega. Protseduur kestab 15 minutit ja seda võib korrata kuni 4 korda. Protseduuri lõpus geel ja igemekaitse eemaldatakse. Kogu protseduur võtab aega 1,5-2 tundi.

Loe Zoom-valgendusest lähemalt.

3. Hammaste LED valgendus BlancOne

Hambavalgendussüsteem Denmat Sapphire Whitening ehk Lumismile on tõhus, kiire ja ohutu. Lumismile valgendussüsteem aitab saavutada kuni 8 tooni valgema naeratuse minimaalse ajakulu ja minimaalse hammaste tundlikkusega.

Loe BlancOne LED valgendusest lähemalt!

4. Hammaste Sapphire valgendus

Blanc-One on suhteliselt uus valgendussüsteem, mis kasutab LED-valgustust koos spetsiaalselt formuleeritud valgendava geeliga, BlancOne Click ja Touch valgendusgeelid sisaldavad vaid 5,6 % vesinikperoksiidi, mille kasutamine hambavalgenduses on heaks kiidetud ka Eesti Terviseameti poolt.

Valgendusgeel sisaldab lisaks vesinikperoksiidile veel kahte koostisosa, mis muudavad BlancOne geelid seni kasutusel olnud valgenusgeelidest oluliselt efektiivsemaks ja ohutumaks.

Loe Sapphire hambavalgendusest lähemalt!

5. Hammaste valgendamine kapedega kodus

Selleks võetakse patsiendi hammastest jäljendid, mille alusel hambalaboris valmistatakse kaped. Kape on individuaalne, pehmest plastmassist valmistatud vorm, mille sisse kantakse valgendusgeeli ning mis seejärel pannakse hammastele. Geeliga kapet kantakse öösel (geel on aktiivne 8-10 tundi).

6. Üksiku hamba valgendamine

Mõnikord võib hammas peale juureravi aja möödudes tumeneda. Kui hambareas on muutnud värvi üksik hammas, ei toimi sellele ülalnimetatud valgendusmeetodid. Sellisel juhul puuritakse hambale suulae või keelepoolsele pinnale väike auguke, eemaldatakse vana täidis ning hambasse asetatakse spetsiaalne valgendusgeel. Hambasse tekitatud auk suletakse ajutiselt täidisega ning protseduuri korratakse 3-5 päeva tagant kuni soovitud tulemuse saavutamiseni.

7. Hammaste valgendamine HealthySmile valgenduskomplektiga

HealthySmile valgenduskomplekti saab mugavalt kasutada kodus. Esmalt tuleb registreerida ennast hambaaarsti vastuvõtule, kes võtab kabinetis hambakaarest jäljendid. Edasi valmistatakse laboris individuaalsed kaped. Komplekti kuuluvad kaped ja spetsiaalne valgendav geel.

HealthySmile komplekti kasutamine on väga lihtne ja mugav kõigi jaoks!

Loe Epp Kärsini kogemusest HealthySmile valgenduskomplektiga!

Mida silmas pidada pärast valgendamist?

Pärast hammaste valgendamist on soovitatav kasutada õrnatoimelisi hambapastasid, mis aitavad hambaemailil taastuda. Kindlasti ei tohiks valgendusprotseduuri järel kasutada valgendavaid hambapastasid. Kuna valgendamine rikub mingil määral hammaste kaitsekihti (mis ajapikku taastub), siis soovitav oleks nädala jooksul mitte süüa tugevaid pigmenteerivaid toite ega näiteks suitsetada.

Mis puhkudel hammaste valgendamist ei soovitata?

Laservalgendust ei soovitata teha rasedatele, rinnaga toitvatele emadele, alla 18 aastastele patsientidele, suurte täidistega hammaste puhul, allergia või ülitundlikkuse puhul mõne valgendusgeelides kasutatava komponendi suhtes. Samuti ei sobi laseri või ZOOM-lambi abil valgendamine juhul, kui esineb tundlikkust valgusreaktsioonide suhtes või muud fotokemoteraapiat saavatele isikutele ega melanoomi patsientidele.

Patsiendid, kellel esineb hingamisraskusi või tugev neelamisrefleks, ei suuda läbida kogu protseduuri, kuna suu peab olema lahti korraga veerand tundi ja nii kolm või neli korda järjest. Pole soovitatav raskemate krooniliste haiguste korral.

Valgendamise vajadust saab kõige paremini hinnata ja parimat nõu anda siiski hambaarst. Seega oleks kõige parem eelnevalt pöörduda hambaarsti vastuvõtule, kes hindab spetsialisti pilguga üle sinu hammaste olukorra ja soovitab just sulle kõige paremini sobivat hammaste valgendamise meetodit.

Hammaste valgendamine kodus või kliinikus?

Hammaste valgendamine kodus on viimastel aastatel kogunud suurt populaarsust, seetõttu on mitmekesistunud ka meetodid kuidas seda teha saab. Kodusteks valgendamise meetoditeks on näiteks valgendavad hambapastad, valgendusplaastrid ja hammaste valgendamine kapedega.

Kuigi koduste vahenditega hammaste valgendamine on muutunud üha kättesaadavamaks, on siiski soovitatav enne protseduuri pöörduda suuhügienisti või hambaarsti poole, et tagada parimad tulemused. Hammaste valgendamise eel tuleks eemaldada hambakivi ja liigne hambakatt ning vajadusel ravida kaariesest kahjustatud hambaid, kuna valgendav geel võib kahjustatud hamba puhul põhjustada valu.

BRONEERI AEG

Broneeri vastuvõtuaeg mugavalt meie online broneerimisüsteemis või võta ühendust sobiva kliinikuga