HAMMASTE VALGENDAMINE
Hammaste värvi tumenemist võivad põhjustada toidus ja joogis sisalduvad parkained (nt. kohvi, tee, mustikad ja punapeet), suitsetamine ja tarvitatud ravimid. Elu jooksul muutuvad hambad tumedamaks hambavaaba ehk emaili kulumise tõttu, allolev tumedam hambaluu ehk dentiin tuleb rohkem nähtavale.
Kui patsient soovib heledamaid hambaid, siis hammaste valgendamine võib olla abiks.
Valgendada saab vaid oma hambaid, täidised ja kroonid valgendamisega oma värvust ei muuda. Enne valgendamist hinnatakse üle hammaste olukord: ravitud peavad olema kõik hambaaugud ning eemaldatud hambakivi. Kuna värvimuutuse põhjused on erinevad, on raske enne protseduuri täpselt öelda, kui palju hammaste värv valgendamisega heledamaks muutub.
Hambaid on võimalik valgendada hambaravikabinetis kui ka kodus.

1. ZOOM-valgendus hambaravikabinetis
Selle valgendusprotseduuri korral puhastatakse esmalt hambad puhastuspastaga. Seejärel kaetakse igemed igemekaitse geeliga, et valgendusgeel ei valguks hambapinnalt igemetele. Kui limaskest on kaitstud, siis kantakse hammastele valgendusgeeli, mida aktiveeritakse spetsiaalse ZOOM-lambi valguskiirtega. Protseduur kestab 15 minutit ja seda võib korrata kuni 4 korda. Protseduuri lõpus geel ja igemekaitse eemaldatakse. Kogu protseduur võtab aega 1,5-2 tundi.
2. Kapedega hammaste valgendamine kodus
Selleks võetakse patsiendi hammastest jäljendid, mille alusel hambalaboris valmistatakse kaped. Kape on individuaalne, pehmest plastmassist valmistatud vorm, mille sisse kantakse valgendusgeeli ning mis seejärel pannakse hammastele. Geeliga kapet kantakse öösel (geel on aktiivne 8-10 tundi).
3. Üksiku devitaalse hamba valgendamine
Mõnikord võib hammas peale juureravi aja möödudes tumeneda. Kui hambareas on muutnud värvi üksik hammas, ei toimi sellele ülalnimetatud valgendusmeetodid. Sellisel juhul puuritakse hambale suulae või keelepoolsele pinnale väike auguke, eemaldatakse vana täidis ning hambasse asetatakse spetsiaalne valgendusgeel. Hambasse tekitatud auk suletakse ajutiselt täidisega ning protseduuri korratakse 3-5 päeva tagant kuni soovitud tulemuse saavutamiseni.
4. Hammaste Air-Flow soodapesu ja pärlipuhastus
Neid protseduure tehakse samuti hambaravikliinikus. Soodapesu käigus mõjub hammastele granuleeritud sooda, õhk ja veesurve. Soodapesu puhastab hambad pigmendist; raskesti ligipääsetavad kohad, nagu tihedad hambavahed, saavad samuti selle käigus puhtaks (kusjuures hambakivi peab olema eelnevalt eemaldatud). Selle protseduuri käigus hambad muutuvad puhtamaks ja säravamaks. Pärast soodapesu ja pärlipuhastust pole soovitatav 2 tundi süüa, juua ega suitsetada, sest soodapesu ja pärlipesu käigus eemaldatakse hammastelt kaitsekiht, mis taastub 2 tunni jooksul. Tulemuse säilitamiseks soovitatakse teha 1-2 protseduuri aastas.
5. Hammaste valgendamine HealthySmile valgenduskomplektiga
HealthySmile valgenduskomplekti saab mugavalt kasutada kodus. Esmalt tuleb registreerida ennast hambaaarsti vastuvõtule, kes võtab kabinetis hambakaarest jäljendid. Edasi valmistatakse laboris individuaalsed kaped. Komplekti kuuluvad kaped ja spetsiaalne valgendav geel.
HealthySmile komplekti kasutamine on väga lihtne ja mugav kõigi jaoks!