MÜOFUNKTSIONAALNE TERAAPIA
Mis on müofunktsionaalne häire?
Kaasaegsed uuringud on näidanud, et puseriti hambad ja kehv lõualuu areng ei ole sageli tingitud pärilikest teguritest, vaid müofunktsionaalsetest häiretest. Müofunktsionaalne häire avaldub näo-ja suupiirkonna lihaskonna vales asendis ja talitlushäiretes.
Sageli jäävad esimesed müofunktsionaalsetele häiretele viitavad märgid lapsevanematel tähelepanuta, mis omakorda põhjustavad erinevaid hambumusprobleeme hilisemas eas. Keskendudes müofunktsionaalsete häirete ravimisele juba lapseeas, on võimalik ennetada väga mitmeid ortodontilisi-, näo- ja lõualuuga seonduvaid- ning hambumusprobleeme.
Millised sümptomid viitavad müofunktsionaalsetele häiretele?
- suuhingamine
- hammaste krigistamine
- atüüpiline neelamismuster
- nõrk huulte toonus
- hambumusprobleemid
- pinged/valu näo- ja kaelalihastes
- pöidla/huulte või põskede imemine
- küünte närimine
Millisel juhul pöörduda müofunktsionaalse terapeudi poole?
- ülaltoodud sümptomite avaldumisel
- valed suuga seotud harjumused (liiga pikaaegne lutipudeli/luti kasutamine, pikaaegne pöidla/sõrme imemine jms.)
- valuaistingud mälumislihastes või kaela piirkonnas
- enne/peale keelekida korrigeerimise operatsiooni
- enne/peale mandlite/adenoidide eemaldamise operatsiooni
Mis on müofunktsionaalne ravi ja selle eesmärk?
Müofunktsionaalne ravi on näo- ja suupiirkonna lihaste funktsioonide parandamisele suunatud ravi. Tasakaalustatud lihastöö tagab suu ja keele õige puhkeasendi ning neelamismustri, milledel on oluline roll näokolju, ülemiste hingamisteede ja hambumuse arengus.
Ravi eesmärk on:
- kujundada nina kaudu hingamise harjumus
- likvideerida suuga seotud halvad harjumused
- korrigeerida keele talitlust
- korrigeerida neelamismustrit
Müofunktsionaalne ravi Myobrace kapedega
Myobrace on kapede süsteem, mis valmistatakse koostöös müofunktsionaalse terapeudiga igale patsiendile personaalselt. Raviplaan koosneb kapede kandmisest ning spetsiaalsetest harjutustest, mis on mõeldud valede harjumuste korrigeerimiseks üheaegselt üla- ning alalõua arenguhäirete raviga. Kaped korrigeerivad valehambumuse põhjuseks olevaid halbu harjumusi, avaldades samal ajal mõju ülalõua laiendamiseks ja hammaste õigesse asendisse suunamiseks.
Ravi Myobrace kapedega kestab keskmiselt 1,5 kuni 2 aastat. Ravi kestel võib laps vajada 1-4 kapet. Kohtumised hambaarstiga toimuvad iga 1-2 kuu tagant. Visiitide ajal kontrollitakse ka hammaste ning igemete seisukorda. Ravi vajaduse korral planeeritakse korduvvisiidid.
Müofunktsionaalse ravi edu seisneb järjepidevuses. Terapeut koostab patsiendile erinevatest ravitsükklitest koosneva raviplaani. Ravi õnnestumiseks on vajalik hea koostöö terapeudi, patsiendi ja lapsevanemate vahel.
Müofunktsionaalne terapeut dr Kristella Kaasik võtab vastu Tallinna Maxilla Hambakliiniku Tähesaju kliinikus aadressil Tähesaju tee 11.
Aja broneerimiseks helista 6 004 123