HAMBAKAARIESE PROFÜLAKTIKA

Hambakaariese ennetamine on vajalik juba varem kui hammas on suhu lõikunud.

 

Ema hammaste olukord mõjutab ka lapse suu tervist. Lapse hambad arenevad raseduse ajal. Õige toitumine ja suuhügieeninõuete täitmine aitab vältida emal hambahaigusi ja lapse hambad arenevad tervete ja tugevatena. Oluline on tulevase ema hammaste seisund raseduse ajal.

Vajalik on hambaarsti poolne hammaste kontroll nii raseduse esimesel kui ka teisel poolel ja ravida kaariesega hambad.

Ravimata hammaste puhul suureneb kaariest tekitavate mikroobide hulk suuõõnes, mis saab kergesti edasi kantud vastsündinule. Vastsündinu nakatumine loob olukorra, kus kaariest põhjustavad mikroobid on suuõõnes juba enne piimahammaste suhulõikumist.

Lõikumisel nakatuvad nõrgalt lubjastunud piimahambad kohe ja sellega on loodud soodumus varase lapseea kaariese e. „lutipudelikaariese“ tekkeks, mis kahjustab kogu piimahammaskonna.

Selle vältimiseks tuleb raseda ja noore ema hammaskond koheselt ravida, vältida luti või lusika oma suhu panekut enne imikule andmist.

Hambakaariese ennetamine

Piimahammaste periood

on oluline kaariese ennetamisel nii piimahammaskonnas kui ka arenevas jäävhammaskonnas. Oluline on esmane hambaarsti külastus kohe kui esimesed hambad lõikuvad. Normaalse hambakoe puhul piisab kui alustada hammaste pesemisega . Imiku hambaid pesta leige veega, kasutada selleks pehmet kummist beebi hambaharja. . Hiljem, kui laps oskab sülitada ja suud loputada, kasutada pehmet laste hambaharja ja üle minna hambapastadele. Saadaval on lastele ettenähtud hambapastad, millised on sobivad oma maitse ja fluorisisalduse poolest. Laps peab minema magama puhaste hammastega. Püüda vältida öist söötmist. Vältida tuleb magusate jookide andmist ja pikalt vältavat rinnaga toitmist. Hammastele jääv toit loob soodsa keskkonna hambakaariese tekkeks.

Suuõõs on terve kui igemed on roosad ja hambad valged. Piimahambad hakkavad lõikuma lapse 6 – 12 kuu vanuselt. 24-30 kuu vanuselt peaksid olema kõik piimahambad suus.

  • 3-5.aastane laps – lapsevanem peseb lapse hambaid kaks korda:, pärast hommikusööki ja enne magama minekut. Kasutada fluoriide sisaldavat hambapastat, kui fluorisisaldus joogivees ei ületa normväärtust. Hambapastat asetada harjale hernetera suurune kogus
  • 6. aastane ja vanem laps – pesta hambaid kaks korda päevas. Lapsevanem aitab ja juhendab lapse hammaste pesemist kuni 8. aasta vanuseni. Sellel perioodil lõikuvad esimesed jäävmolaarid. Hambaarsti kontroll peaks olema kohustuslik, lisanduvad ka paiksed profülaktilised menetlused, nagu hambakatu eemaldamine; purihammaste mälumispindade katmine fluorisialdavate geelide-lakkide- silandiga; ülemiste lõikehammaste kontaktpindade katmine fluorlakiga ,hambaniidi kasutamise õpetus jne.
  • 12. aastane ja vanem laps – pesta hambaid kaks korda päevas fluoriide sisaldava hambapastaga, hambaniiti kasutada üks kord päevas. Oluline on süüa valku ja mineraalaineid sisaldavat toitu, piirata sagedast „näksimist“ ja magusate süsivesikuterikka toidu söömist.

Kokkuvõtteks

Kaariese ennetamisega tuleb alustada raseduse perioodil; käia hambaarsti juures ja ravida karioossed hambad. Hoiduda imiku nakatamisest kaariest tekitavate mikroobidega st. mitte panna lutti või lusikat enne oma suhu. Alustada lapse hammaste pesemisega kohe peale piimahamba suhulõikumist. Kasutada lastele ettenähtud fluorisisaldusega hambapastat .Lõikunud jäävhambad katta fluorisisaldava laki-geeli või silandiga. Reguleerida söögiajad, süüa küllaldaselt juurvilja, vältida „näksimist“ ja vältida liigselt maiustusi. Külastada hambaarsti kaks korda aastas.

 

 

HAMBAKAARIES JA SELLE RAVI

Hambakaaries on enamlevinud hammaste haigus, haarates ligi 80 % elanikkonnast. Ravimata kaariese tulemusena kaotatakse elu jooksul palju hambaid. Kaariese komplikatsioonid põhjustavad tugevat valu ja lõualuudes põletikke, millised võivad kahjustada kogu organismi. Hambakaaries on mikroobidest põhjustatud hammast kahjustav haigus, mille juures hambakude mureneb, kaotab kinnituse ja langeb välja. Selle järel tekib hambasse karioosne defekt e, hambauk. Kahjustus progresseerub kui õigeaegselt ei eemaldata kaarieset kahjustunud kude ja hammast ei plombeerita. Karioosne protsess algab esmalt emaili välispinnal valge või pruuni pigmenteerunud laiguna. Selles nn. laigustaadiumis on võimalik veel kaariese edasist kulgu pidurdada e. protsess stabiliseerida! Laigustaadiumi kaariese ravi ei vaja preparatsiooni e. puurimist. Laigu raviks kasutatakse fluori sisaldavaid lakke ja geele, mida peitsitakse hamba kahjustunud pinnale. Selliseid protseduure tuleb teha korduvalt, eriti lastele kui neil on äsja suhu lõikunud jäävhambad. Oluline on õigeaegne algava kaariese avastamine. Selleks on vajalik lastel vähemalt kaks korda aasta ja täiskasvanutel üks kord aastas lasta kontrollida hambaid. ja teha vajalikke protseduure.

Karioosse defekti (D) kliinilises kulus eristatakse nelja vormi: D1 – pindmine, kuni hambaemaili keskosani ulatuv; D2 – emaili läbiv defekt; D- ; keskmise suurusega hambakoesse e. dentiini ulatuv ja D4 – sügav hambapulbi lähedusse ulatuv karioosne defekt (aegajalt valutav hammast)

Kaariese ravi

Kaariese ravi sõltub defekti ulatusest ja ka selle paiknemisest hambapinnal. Nii võib kahjustatud olla kas üks või mitu hambapinda kuni krooniosa ulatusliku deformeerumiseni. Kaariese ravi seisneb kahjustunud koe eemaldamises kas käsi- või roteeriva instrumendiga ning tekkinud defekti täitmises selleks sobiva materjaliga. Tänapäeval eemaldatakse kaaries kiiretuuriliste hambakude säästvate vesijahutatud puuridega. Hamba anatoomia taastatakse esteetiliselt sobivate ja koesõbralike kõrgekvaliteetsete plombeerimismaterjalidega. Enam on kasutusel valguskõvastuvad komposiit materjalid, millised on sobiva värvusega kõigi hammaste jaoks. (firmad – Filtek, 3M, Kulzer, Densply jt) Piimahammaste ravil väikestel lastel kasutatakse ka ionomeertsemente (Fuji, CeramFil jt), millised on kergemini asetatavad ja ei ole nii niiskustundlikud. Erilise tähelepanu all on sügava kaariese ravi, kus sageli on vajalik ka pulpi mõjustada. Selleks kasutatakse antibakteriaalse toimega ja hambakude tugevdava toimega ajutisi täidiseid (IRM jt.) Sügava kaariese ja laste äsja lõikunud jäävhammastel on sageli näidustatud ravi kahel seansil(Step by step) Väikestel lastel – kuni kolme aastani, on erandlikult võimalik kaariest prepareerida ka käsiinstrumendiga (ART). Hammaste kontaktis olevate pindadele asetatavate täidiste puhul kasutatakse eelnevalt metallist või tselluloidist ribasid–võrusid, millega saab vältida täidiste omavahelist kokkukleepumist. Kaariese ravi saab pidada lõpetatuks , kui täidis on asetatud eelnevalt prepareeritud defekti, hamba anatoomia taastatud ja välispind poleeritud

Kokkuvõtteks

Kaariese ravi tuleb alustada nii varakult kui võimalik. Laigustaadiumi kaaries ei vaja preparatsiooni. Vanad täidised, millised on kulunud või deformeerunud, tuleb välja vahetada. Kaariese ravi ei tohi edasi lükata, kuna protsess süveneb ja kahjustub enam hambakude. Kaariesest kahjustunud hambaid on võimalik plombeerimise abil taastada nii funktsiooni kui ka esteetika osas. Vähemalt üks kord aastas on vajalik hambaid kontrollida.

 

 

Broneeri endale aeg konsultatsiooniks siin!