3 Hambakaariese ennetamine

Hambakaariese ennetamine on vajalik juba varem kui hammas on suhu lõikunud. Ema hammaste olukord mõjutab ka lapse suu tervist Lapse hambad arenevad raseduse ajal. Õige toitumine ja suuhügieeninõuete täitmine  aitab vältida emal hambahaigusi ja lapse hambad arenevad  tervete ja tugevatena. Oluline on tulevase ema hammaste seisund raseduse ajal. Vajalik on hambaarsti poolne hammaste kontroll nii raseduse esimesel  kui ka teisel poolel ja  ravida kaariesega hambad. Ravimata  hammaste puhul suureneb  kaariest tekitavate mikroobide hulk suuõõnes, mis saab kergesti edasi kantud vastsündinule. Vastsündinu  nakatumine loob olukorra, kus  kaariest põhjustavad mikroobid on suuõõnes  juba enne piimahammaste suhulõikumist. Lõikumisel nakatuvad  nõrgalt lubjastunud piimahambad kohe ja sellega on loodud  soodumus varase lapseea kaariese e. „lutipudelikaariese“ tekkeks, mis kahjustab kogu piimahammaskonna. Selle vältimiseks tuleb raseda ja noore ema hammaskond koheselt  ravida, vältida luti või lusika oma suhu panekut enne imikule andmist.

Piimahammaste periood

on oluline kaariese ennetamisel nii piimahammaskonnas kui ka  arenevas jäävhammaskonnas. Oluline on esmane hambaarsti külastus kohe kui esimesed hambad lõikuvad. Normaalse hambakoe puhul piisab kui alustada hammaste pesemisega . Imiku hambaid pesta leige veega, kasutada  selleks  pehmet kummist beebi hambaharja. . Hiljem, kui laps oskab sülitada ja suud loputada, kasutada pehmet  laste hambaharja  ja  üle minna hambapastadele. Saadaval on lastele ettenähtud hambapastad, millised on sobivad oma maitse ja fluorisisalduse poolest. Laps peab minema magama puhaste hammastega. Püüda vältida öist söötmist. Vältida tuleb magusate jookide andmist ja  pikalt vältavat rinnaga toitmist.  Hammastele jääv toit loob soodsa keskkonna hambakaariese tekkeks.

Suuõõs on terve kui igemed on roosad ja hambad valged. Piimahambad hakkavad lõikuma  lapse 6 – 12 kuu vanuselt. 24-30 kuu vanuselt peaksid olema kõik piimahambad suus.

3-5. aastasel lapsel

lapsevanem peseb lapse hambaid kaks korda:, pärast hommikusööki ja enne magama minekut. Kasutada fluoriide sisaldavat hambapastat, kui fluorisisaldus joogivees ei ületa normväärtust. Hambapastat asetada harjale hernetera suurune kogus

6. aastane  ja vanem laps:

pesta hambaid kaks korda päevas. Lapsevanem aitab ja juhendab lapse hammaste pesemist kuni 8. aasta vanuseni. Sellel perioodil lõikuvad esimesed jäävmolaarid. Hambaarsti kontroll  peaks olema kohustuslik, lisanduvad ka  paiksed profülaktilised  menetlused, nagu hambakatu eemaldamine; purihammaste mälumispindade katmine fluorisialdavate geelide-lakkide- silandiga; ülemiste lõikehammaste kontaktpindade katmine fluorlakiga ,hambaniidi kasutamise õpetus jne..

12. aastane ja vanem laps:

pesta hambaid kaks korda päevas fluoriide sisaldava hambapastaga, hambaniiti kasutada üks kord päevas. Oluline on süüa valku ja mineraalaineid sisaldavat toitu, piirata sagedast  „näksimist“ ja magusate süsivesikuterikka toidu  söömist.

Kokkuvõtteks

Kaariese ennetamisega tuleb alustada raseduse perioodil; käia hambaarsti juures  ja ravida karioossed hambad. Hoiduda imiku nakatamisest kaariest tekitavate mikroobidega st. mitte panna lutti või lusikat enne oma suhu. Alustada lapse hammaste pesemisega kohe peale piimahamba suhulõikumist. Kasutada lastele ettenähtud  fluorisisaldusega hambapastat .Lõikunud jäävhambad katta fluorisisaldava laki-geeli või silandiga. Reguleerida söögiajad,  süüa küllaldaselt juurvilja, vältida „näksimist“ ja vältida liigselt maiustusi. Külastada hambaarsti kaks korda aastas.

 

Hambakaaries ja selle ravi

Hambakaaries on enamlevinud  hammaste haigus, haarates ligi 80 % elanikkonnast. Ravimata kaariese tulemusena kaotatakse elu jooksul  palju hambaid. Kaariese komplikatsioonid põhjustavad tugevat valu ja  lõualuudes põletikke, millised  võivad kahjustada kogu organismi. Hambakaaries on mikroobidest põhjustatud  hammast kahjustav haigus, mille juures  hambakude mureneb, kaotab kinnituse ja  langeb välja. Selle järel tekib hambasse karioosne defekt e, hambauk. Kahjustus progresseerub kui õigeaegselt ei eemaldata kaarieset kahjustunud kude ja hammast ei plombeerita. Karioosne protsess algab esmalt emaili välispinnal valge või pruuni pigmenteerunud laiguna. Selles nn. laigustaadiumis on võimalik veel kaariese edasist  kulgu  pidurdada  e. protsess  stabiliseerida! Laigustaadiumi kaariese ravi ei vaja preparatsiooni e. puurimist. Laigu raviks  kasutatakse fluori  sisaldavaid lakke ja geele, mida peitsitakse hamba kahjustunud  pinnale. Selliseid protseduure tuleb teha korduvalt, eriti lastele kui neil on  äsja suhu lõikunud jäävhambad. Oluline on  õigeaegne algava kaariese avastamine. Selleks on vajalik  lastel vähemalt kaks korda aasta ja täiskasvanutel üks kord aastas lasta kontrollida hambaid. ja teha vajalikke protseduure.

Karioosse defekti (D) kliinilises kulus eristatakse nelja  vormi:   D1 – pindmine, kuni hambaemaili keskosani ulatuv; D2 – emaili läbiv defekt;  D- ; keskmise suurusega hambakoesse e. dentiini ulatuv ja D4 – sügav hambapulbi lähedusse ulatuv karioosne  defekt (aegajalt valutav hammast)

Kaariese ravi

Kaariese ravi sõltub defekti ulatusest ja ka selle paiknemisest hambapinnal. Nii võib kahjustatud  olla kas üks või mitu hambapinda kuni krooniosa ulatusliku deformeerumiseni. Kaariese ravi seisneb kahjustunud koe eemaldamises kas käsi- või roteeriva instrumendiga ning tekkinud defekti täitmises selleks sobiva materjaliga. Tänapäeval eemaldatakse kaaries kiiretuuriliste hambakude säästvate vesijahutatud puuridega. Hamba anatoomia taastatakse esteetiliselt sobivate ja koesõbralike  kõrgekvaliteetsete  plombeerimismaterjalidega. Enam on kasutusel valguskõvastuvad komposiit materjalid, millised on sobiva värvusega  kõigi hammaste  jaoks. (firmad –  Filtek, 3M, Kulzer, Densply jt)   Piimahammaste ravil väikestel lastel kasutatakse ka ionomeertsemente (Fuji, CeramFil jt), millised on kergemini asetatavad ja ei ole nii niiskustundlikud. Erilise tähelepanu all on sügava kaariese ravi, kus sageli on vajalik ka  pulpi mõjustada. Selleks kasutatakse  antibakteriaalse toimega  ja hambakude tugevdava toimega ajutisi täidiseid (IRM jt.) Sügava kaariese ja laste äsja lõikunud jäävhammastel on sageli näidustatud ravi kahel seansil(Step by step) Väikestel lastel – kuni kolme aastani, on  erandlikult  võimalik kaariest prepareerida ka  käsiinstrumendiga  (ART).  Hammaste kontaktis olevate pindadele asetatavate täidiste puhul  kasutatakse eelnevalt  metallist või tselluloidist ribasid–võrusid, millega saab vältida  täidiste omavahelist kokkukleepumist.     Kaariese ravi  saab pidada lõpetatuks , kui täidis on asetatud eelnevalt prepareeritud defekti, hamba anatoomia taastatud  ja välispind poleeritud

Kokkuvõtteks

Kaariese ravi tuleb alustada nii varakult kui võimalik.  Laigustaadiumi kaaries  ei vaja preparatsiooni.  Vanad täidised, millised on kulunud või deformeerunud, tuleb välja vahetada. Kaariese ravi ei tohi edasi lükata, kuna protsess süveneb ja kahjustub enam hambakude. Kaariesest kahjustunud hambaid on võimalik plombeerimise abil taastada nii  funktsiooni kui ka esteetika osas. Vähemalt üks kord aastas  on vajalik hambaid kontrollida.

 

Broneeri endale aeg konsultatsiooniks siin!