Proteesid

Puuduvate hammaste asendamiseks on erinevaid võimalusi. Raviplaani koostamisel ja proteesitüübi valikul lähtutakse meditsiinilistest näidustustest ja patsiendi suuõõne seisundist.

Hambaproteesid jaotatakse konstruktsioonist sõltuvalt mitmesse suurde gruppi:

1. Suust mitte-eemaldatavad e. fikseeritud proteesid.

 • Laminaadid – täiskeraamilised esihammastele asetatavad katted.Laminaatide abil saab muuta hammaste värvi, kuju ja veidi ka suurust ja asendit.
 • NonPrep laminaadid – laminaadid mis ei vaja oma hamba eelnevat lihvimist ehk prepareerimist. 
 • Panus(inlay, onlay) – mikroprotees e. laboris valmistatud hambatäidis, mis taastab täiuslikult üksiku hamba anatoomia.Võimalik teha erinevatest materjalidest(keraamika, väärismetall, zirkoonium).
 • Tihvtkönt – lagunenud krooniosaga hammastel valmistatakse juurekanalisse tihvt(metallist, fiibermaterjalist), mis aitab fikseerida tehiskrooni.
 • Hambakroon – tehiskroon (täiskeraamikast, väärismetallist, metallokeraamikast, zirkooniumist), millega kaetakse esteetilistel või fuktsionaalsetel näidustustel patsiendi hammas.
 • Sildprotees – puuduvate hammaste asendamiseks kasutatav proteesitüüp, mille puhul kinnitatakse puuduvad hambad olemasolevate tugihammaste külge.Kasutatakse väga erinevaid materjale(v.t. kroonid).

2. Suust eemaldatavad proteesid

Osalised proteesid

Patsiendil on osaliselt säilinud oma hammaskond.

 • Tugibüügelprotees – metallkarkassi ja plastmassist baasisega protees, fiksatsioonielementidena kasutatakse metallist täpseid klambreid.
 • Plaatprotees – plastmassist valmistatud protees.

Totaalproteesid

Hammaste asendamiseks täieliku hambutuse puhul. On kasutusel erinevat liiki plastmasse. Võimalik paigaldada pehme vooderdus baasisele.

3. Kombineeritud proteesid

Selle proteesitüübi puhul on ühendatud fikseeritud ja eemaldatav protees.Proteesiliikide kombineerimine annab eemaldatavate proteeside parema püsivuse.

 • Lukkudega fikseeruv protees – Patsiendi hammastele asetatakse kunstkroonid,nendele on kinnitatud fiksatsioonielemendid ehk lukud.Puuduvad hambad asendatakse eemaldatava proteesiga, mis kinnitub lukkude külge.
 • Juurelukkudega fikseeruv protees Kui patsiendil säilinud vähe hambaid, kuid olemasolevate hammaste juurekanalid on korrektselt ravitud. Patsiendi oma hammaste juurekanalitesse kinnitatakse spetsiaalsed fiksatsioonielemendid ehk juurelukud ja eemaldatav protees fikseerub lukkude abil.
 • Teleskoopproteesid – Olemasolevatele hammastele kinnitatakse spetsiaalse kujuga metallist alus- ehk primaarkroonid.Eemaldatava proteesiosa küljes on sekundaarkroonid ning fiksatsioon toimub primaar- ja sekundaarkroonide vahelist hõõrdejõudu kasutades.

4. Implantaatidele kinnitatavad proteesid

 

Kasutame kvaliteetseid Ankylos, Straumann ja MegaGen  süsteemi implantaate.

Implantaatidele saab kinnitada nii üksikuid hambakroone, kui sildproteese. Võimalik on taastada terveid hambaridu.Implantaadi tugipostidele saab kinnitada ka eemaldatavaid proteese. Soovitav on kasutada implantaate üksikute hammaste asendamiseks, et vältida naaberhammaste lihvimist. Suurepärase võimaluse annavad implantaadid halvasti püsivate totaalproteeside püsivuse parandamiseks, sel juhul tegemist kombineeritud proteesidega, mis kinnituvad lukkudega implantaatidele. Antud ravimeetod annab patsiendile suurema mugavuse ja kindlustunde ning parandab oluliselt elukvaliteeti.

 

Broneeri endale aeg konsultatsiooniks siin!