Implantaat

Mis on hambaimplantaat?

 

Hambaimplantaat on tugevast, kergest ja bioloogiliselt luuga sobivast materjalist valmistatud hambajuure asendaja mis sarnaneb välimuselt kruviga. Implantaat kinnitatakse kaotatud hamba asemel lõualuusse ning selle külge kinnitatakse hambakroon.

Kõige lihtsam viis aru saada hambaimplantaadi olemusest on lähtuda järgnevast:

Implantaat = hambajuur

abutment = implantaadi pealisehitust kandev osa

hambakroon = hamba nähtav krooniosa 

Implantaat on õige paigaldamise korral nii välimuse kui funktsionaalsuse osas täpselt nagu päris hammas. See on tänapäeval kõige füsioloogilisem hamba asendamise viis, mis on pika elueaga ja patsiendile valutu ning mugav.

 

Miks hambaimplantaat?

 • Ei kahjusta kõrvalhambaid
 • Välistab kõrvalhammaste vajumise
 • Välimuselt ning funktsionaalsuselt nagu päris hammas
 • võimalik asendada ühte, mitut või kõiki puuduvaid hambaid
 • pika elueaga
 • säästab lõualuud
 • protseduuri õnnestumise tõenäosus on üle 95%
 • valutu ning kiire protseduur

Miks tuleb puuduvad hambad võimalikult kiiresti asendada? 

 Hamba/hammaste kaotuse korral tuleks mõelda võimalikult kiiresti edasisele ravile ehk puuduvate hammaste asendamisele. See on väga oluline kuna puuduvad hambad võivad tekitada edasisi komplikatsioone, samuti ei ole tühimik hammastes just eriti kaunis.

 

 • Hambumuse halvenemine – Puuduva hamba kõrvalolevad hambad võivad hakata liikuma tekkinud hamba tühimiku kohale ning selle tõttu võib hambumus paigast liikuda. Halvenenud hambumus võib raskendada mälumist ja mõjutada suuhügieeni. 
 • Puuduva hamba vastashammas vajab kontakti ning selle puudumisel võib ülemine vastashammas hakata vajuma.  Ilma tavapärase koormuseta hakkab lõualuu pärast hammaste eemaldamist järk-järgult kahanema. Sellised muutused mõjutavad lisaks tervisele ka naeratuse esteetilist välimust ning inimese näokuju.

 

Valutu ning kiire protseduur!

Hambaimplantaadi paigaldamine on kiire ja valutu protseduur. Protseduuri läbiviimiseks kasutatakse kohalikku tuimestust ning tavaliselt võtab implantaadi lõualuusse asetamine aega vaid umbes 30 minutit.

Implantaadi asetamise etapid:

 • Konsultatsioon – spetsialist koostab patsiendi anamneesi, vaatab üle hambumuse, teeb vajadusel röntgenuuringu hammastest, hindab luu ning kudede seisukorda ning koostab patsiendi soovidele ja vajadustele vastavalt raviplaani. Lepitakse kokku implantaadi asetamiseks vastuvõtuaeg.
 • I etapp, implantaadi asetamine – Puuduva hamba kohale, lõualuusse, tehakse spetsiaalse roteeruva instrumendiga ava kuhu paigaldatakse implantaat.*
 • II etapp – Peale igeme paranemist eemaldatakse igeme formeerija ning asetatakse implantaadile lõplik hambakroon või muu proteetiline lahendus.

*Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat pärast operatsiooni. Implantaadi luustumine ning pehmete kudede paranemine võtab keskmiselt aega 3-4 kuud, millele järgneb igeme formeerija asetamine (mõnikord piisava stabiilsuse olemasolu puhul on võimalik kohe kinnitada ka igeme formeerija või isegi ajutine kroon, mis toimibki igeme formeerijana). 

Kellele sobib hambaimplantaat?

Hambaimplantaat sobib kõigile, kes soovivad asendada ühte, mitut või kõiki puuduvaid hambaid.

Implantaadi asetamisel on riskifaktoriteks näiteks suitsetamine, halb suuhügieen, aktiivsed igemehaigused ning hammaste krigistamine.

Hambaimplantaadi asetamise eelduseks on piisav luu olemasolu. Selle puudumisel tuleb luud juurde kasvatada.

 

Luu kasvatamine ehk augmentatsioon

Kui hammas eemaldatakse ja kaob tavapärane koormus lõualuule, siis hakkab toimuma järk-järguline luu taandumine, mille tulemuseks on lõualuu laiuse ja kõrguse vähenemine. 

Implantatsiooni planeerimisel hinnatakse alati luu mahtu ja kvaliteeti. Kui luud ei ole piisavalt, siis seda lisatakse juurde luu kasvatamise protseduuriga.

Luu kasvatamiseks kasutatakse spetsiaalseid graanuleid või L-PRF meetodit (Tartu kliinik).

Reeglina tehakse vastavat protseduuri koos implantatsiooniga, kuid siis võtab luustumine aega tavaliselt 6-9 kuud. Juhul, kui samal visiidil implantaadi paigaldamine on liiga riskantne, siis kaetakse luu spetsiaalse kaitsva membraaniga ning alles hiljem toimub implantatsioon. Ülalõualuu piisava luukõrguse puudumise puhul tõstetakse põskkoopa limaskest ja viiakse luud limaskesta ja põskkoopa põhja vahele (sinus lift). 

Peale protseduuri

Vahetult peale hambaimplantaadi paigaldamist võib esineda antud piirkonnas turset, punetust ja valu. Ebamugavustunde ja valu leevendamiseks võib pärast protseduuri käigus tehtava kohaliku tuimestuse mõju kadumist võtta käsimüügis müüdavaid valuvaigisteid. Iga patsient saab peale implantaadi asetamist meie arstidelt ka edasiseks täpsed juhised. 

 

Implantatsioon Maxillas

Maxilla Hambakliinikus on implantaate paigaldatud juba üle 25 aasta. Implantaadi operatsioonide õnnestumise protsent on seni üle 99%. 

Maxilla kliinikutes paigaldatakse vastavalt kliendi soovidele ja vajadustele nelja erineva tootja implantaate : Straumann, Ankylos, Nobel ja Megagen.

Kõik kasutusel olevad materjalid ning tehnikad on kvaliteetsed ning vastavad kaasaegse hambaravi osutamisele. 

 

Implantoloogia arstid Maxillas

Tallinna Novira Plaza kliinik

dr Justin Darby

dr Jekaterina Medeiros

dr Ilja-Ülo Nukka

dr Marika Seemel

Tallinn Rotermanni

 

dr Kristo Ivanov

dr Mõkola Kondrin

 

dr Pille Soom

 

dr Anna Koltsova

Tartu kliinik

dr Tiina Saar

 

dr Martin Metspalu

 

Vaata videot protseduurist siit.

Broneeri endale aeg konsultatsiooniks siin!