Mis on hambakroonid ning milleks neid kasutatakse?

Hambakroonid on laboris valmistatud tehismaterjalist hambakujulised tehishambad, mis võimaldavad taastada funktsionaalsust hävinenud hambakoe tõttu ning tagada hammaste esteetiline välimus. Krooniga on võimalik taastada hammast ka osaliselt. Hambakrooni paigaldamiseks lihvitakse patsiendi hammast õhemaks ja lühemaks. Järgmisel visiidil (umbkaudselt nädala pärast) liimitakse hambakroon lihvitud hambale. Hambakroonide paigaldamiseks peab olema säilinud piisav hulk oma hamba kudet. Ebapiisava hulga korral ei pruugi krooni paigaldamine oma hambale alati võimalik olla.

Hambakroonide paigaldamisega saab edukalt korrigeerida hambumuskõrgust, hammaste asendit ja ka värvust. Ka pärast juureravi teostamist võib olla vajalik hambale krooni asetamine, et tagada piisav tugevus mälumisjõududele vastu pidamiseks. Hambakroonidega saab tagada nii hamba funktsionaalsuse kui ka esteetilise väljanägemise.

Millistel juhtudel kasutatakse hambakroone?

  1. Juureravitud hambad – Kui põletik on läbistanud hamba kuni juureni, on põletikuline osa vaja eemaldada ning asendada täidisega. Sellistele hammastele on enamjaolt näidustatud kroonimiseelne ülesehitus klaasfiibertihvtiga. See tagab tulevase krooni stabiilsema fiksatsiooni allolevale juureravitud hambale. Kuna kroon katab täielikult juureravitud hamba seinad, jaotuvad hambale toimivad mälumisjõud kogu hambakrooni ulatuses ühtlaselt ja nii väheneb hamba murdumise oht.
  2. Kui täidisest enam ei piisa – Kui hambaga on olnud regulaarselt probleeme, millega on kaasnenud sage täidise väljavahetamine, võib teataval hetkel olla pigem näidustatud hambakroon kui uue täidise paigaldamine.
  3. Kui hammas on ära murdunud – Õnnetuses ei pruugi kogu hammas ära tulla, mis tähendab, et igemesse jääb alles küllaldaselt struktuuri, millele on võimalik paigaldada hambakroon.
  4. Kui patsient soovib muuta hammaste esteetilist välimust – Hambad kuluvad elu jooksul ja see võib tuua jäädavaid plekke või hambaid mitme tooni võrra teistest eristada. Samuti võib patsienti häirida oma hammaste kuju või asetus. Hambakroon aitab taastada esteetilist välimust ja enesekindlust.

Funktsionaalsus

Kroone kasutatakse nii eraldi asetsevatele hammastele kui ka sildproteesina, kui puudub üks või rohkem hammast. Tänu materjali tugevusele on kroonidega võimalik teha väga ulatuslikke restauratsioone.

Tavaliselt paigaldatakse kroonid lagunenud hammastele, mis tugevdatakse tihvtidega või tihvtköntpanusega. Kroonid on laialt kasutatavad, sest nendega saavutatakse pikaajaline ja turvaline tulemus. Olgugi, et kroonid on väga vastupidavad, tuleks igat tüüpi asendatud hambaid siiski kohelda samamoodi nagu päris hambaidki.

Esteetika

Täiskeraamilised ja tsirkoonium kroonid on esteetilised ja naturaalse hambaga äravahetamiseni sarnased. Seetõttu saab kroone kasutada ka nähtavas piirkonnas asuvate hammaste taastamiseks.

Täistsirkooniumkroonide puhul ei ole portselani murdumise risk materjali suure tugevuse tõttu nii suur. Eelisteks on loomulikum värv, parem vastupidavus ja allergiate tekke minimaalsus. Loomuliku väljanägemise annab täiskeraamilistele kroonidele valguse murdumine sarnaselt naturaalse hambaga. Täiskeraamiliste kroonidega aga ei saa teostada liiga ulatuslikke restauratsioone.

Lisaks tsirkoonium kroonidele on laialdaselt levinud ning hinnatud ka E.max kroonid, mis põhinevad täis-keraamilisel süsteemil. E.max kroonid valmistatakse liitium disilikaadist, mis tagavad tugevama krooni. Tänu äärmiselt loomulikule väljanägemisele, vastupidavusele ja tugevusele, sobivad E.max kroonid kõige paremini just eesmiste hammaste kroonimiseks.

Hammaste keraamilise taastamise eeliseid on mitmeid:

  • Keraamilised materjalid on teinud läbi väga kiire arengu, millega on saavutatud inimese hambakoele väga sarnased füüsikalised omadused: vastupidavus mälumisrõhule, väikesed materjali sisepinged jne. Seega on tulemus kauakestev.
  • Keraamikaga on võimalik saavutada inimese hammaste anatoomiat järgiv kuju, mille tulemusel tagatakse hea mälumispindade sobivus.
  • Valmistamismetoodika võimaldab saavutada keraamika ja inimese oma hamba kontaktpindade ülitäpse sobivuse ja seetõttu minimeerida sekundaarse kaariese tekke.
  • Keraamika võimaldab saavutada inimese oma hammastega äravahetamiseni sarnase esteetilise välimuse.

Kroonimisega tegelevad Maxilla kliinikutes järgmised arstid:

Tallinn Novira Plaza

  • dr Piret Pihkva
  • dr Toomas Urbla

Tallinn Rotermanni

  • dr Anna Koltsova
  • dr Rita Ždanovitš
  • dr Pille Soom
  • dr Kristo Ivanov
  • dr Mõkola Kondrin

Tallinn Tähesaju

  • dr Anna Koltsova
  • dr Aleksandra Fazlutdinova
  • dr Rita Ždanovitš
  • dr Karl Hendrik Haavandi

Tartu

  • Dr Tiina Saar
  • Dr Jana Annuk
  • Dr Martin Metspalu (teostab konsultatsioone ka Elva kliinikus)