Mokatubakas ehk snus

Mokatubakas ehk snus on niiske või poolniiske suukaudseks kasutamiseks mõeldud jahvatatud tubakas. Seda esineb kahte liiki: lahtine ja padjakeses olev tubakas. Kõige tavapärasem snus’i tarbimisviis on selle asetamine ülahuule alla, mida võib seal hoida mõnest minutist kuni mitme tunnini, sõltuvalt harjumusest. Varem sisaldas snus mikroskoopilisi klaasikillukesi, mis aitasid nikotiinil kiiremini verre imenduda. Tänapäeval on nendeks toimeaineteks sool ja naatriumkarbonaat. Mokatubakas sisaldab 2-2,5 korda rohkem nikotiini kui sigaretid. Samuti sisaldab see ligi 2000 keemilist ühendit ja paarikümmend vähki tekitavat ainet.

Oleme kokku puutunud mitme mureliku lapsevanemaga, kes kurdavad selle üle, et nende alaealine laps kasutab mokatubakat. Mure ei seisne ainuüksi selles, et tegu on keelatud tootega, vaid ka selles, et lapse hambad on rikutud. Mokatubakas on tänapäeval üsna populaarne toode, mida kasutavad eriti just teismelised ja sportlased.

Kas mokatubakas on tervislikum alternatiiv suitsetamisele?

Kahjuks on õpilaste teadmised mokatubaka kahjulikkusest väga kasinad. Snus tekitab suuremat sõltuvust kui suitsetamine, kuna nikotiinitase organismis on ühtlasem. Snus’is oleval nikotiinil on veresooni ahendav ja stimuleeriv toime ning selle tarvitamisel on suur risk ärevushäirete ja südamehaiguste tekkele. Kuna snus’i ei hingata sisse, siis see ei kahjusta küll kopse, kuid tekitab igemehaigusi, hammaste lagunemist ja soodustab kaariese teket. Suhu vaadates on näha tumedaid alasid ehk kaariest hammaste kaeltel, igemete ääres, just selles piirkonnas, kuhu tavaliselt snus’i padjake asetatakse. Lisaks sellele hävitab snus ka hammaste kinnituskudesid ja soodustab igemehaiguste teket. Kuna nikotiinisisaldus on snus’il suurem kui sigarettidel, siis võib see põhjustada ka suuõõne vähki. Snus’i tarvitamine ei saasta küll ümbritsevat keskkonda suitsuga, kuid suuõõne organite kestvam kontakt keemiaga on tõsine oht huule-, keele-, kõri-, neelu- ja teiste agressiivsete vähivormide tekkeks.

Mokatubaka müümine, omamine ja kasutamine on Eestis keelatud!
 
Eestis keelatud mokatubakas on teismeliste seas muutunud väga populaarseks, sest neid peetakse ohutuks alternatiiviks sigarettidele. Lisaks on lapsevanematel ja õpetajatel neile keerulisem jälile jõuda, kuna pole tubakalõhna ja sõrmed ei lähe kollaseks. Mokatubakat saab tarvitada märkamatult, sest see ei levita ebameeldivat lõhna nagu suitsetamine.
 
Kahjuks arvatakse aga ekslikult, et mokatubaka tarvitamine on tervisele vähem kahjulik kui suitsetamine ja et seda on hea kasutada just suitsetamisest võõrutamisel. See aga ei vasta tõele, sest mokatubaka tarvitamisel kujuneb nikotiinisõltuvus veel kiiremini ja tugevamini kui suitsetamisel. Lisaks soodustab see hammaste lagunemist ja igemehaiguseid.

 

 Vaata arutelu Facebookis >