Öeldakse, et õnnetus ei hüüa tulles ning nende eest kaitstud ei ole meist keegi. Mida aga teha, kui õnnetus juhtub hambaga?

Eriti oluline on kiire ja korrektne tegutsemine siis, kui mõne õnnetuse tagajärjel hammas murdub või suust ära tuleb.

Olenemata suurest ehmatusest või šokist, on kõige olulisem säilitada rahu ning tegutseda teadlikult. Esmalt hinda olukorda ning tee kindlaks, mis on juhtunud. Õige ja kiire tegutsemine mõjutab hamba püsimajäämist suus ning edasist ravikulgu. Hammast on tihtipeale võimalik päästa, kui trauma korral õigesti reageerida.


Piimahamba trauma

Lastel on kõige levinum hammastega seonduv trauma seotud piimahamba ära tulemisega. Enamasti ei vaja piimahamba trauma arsti sekkumist. Hammast oma kohale tagasi asetada ei ole vaja ning tegelikult ei tohiks proovida seda ka teha. See tegevus võib lõhkuda iget ning suurendada või tekitada veritsust. Kui aga haav juba veritseb, siis suru haavale marlitükk ning aseta peale midagi külma. Vanemale lapsele võib marlitüki ka haavale asetada ning lasta tal hambad kokku suruda kuni veritsus kinni jääb. Turse ja valu vähendamiseks paku lapsele imemiseks jäätükki või hoia põsel külma kompressi.

Kui laps kurdab valu ka pärast esimese ehmatuse üle minemist, siis pea kindlasti nõu arstiga.

Nii nagu iga õnnetuse korral, on ka piimahamba trauma puhul oluline last jälgida, küsida talt valu ning tundlikkuse kohta, jälgida palaviku tõusmist ning hambavärvi ja igememuutusi.

Meelespea piimahamba eraldumisel:

 • Ära püüa hammast oma kohale tagasi asetada.
 • Peata veritsus marli lapiga. Vanemal lapsel lase lapp veritsuse peatamiseks hammaste vahel kokku suruda.
 • Aseta haavale või põsele midagi külma või anna lapsele jääkuubikut imeda.
 • Jälgi lapse seisundit.

Jäävhamba trauma

Jäävhamba murdumisel helista koheselt arstile ning kirjelda juhtunut. Kui murdunud hammas on alles, siis korja kokku kõik hambatükid ning säilita need piima või füsioloogilise lahuse sees. Mõnel juhul on arstil võimalik ära murdunud tükke hamba taastamisel kasutada.

Kui haav veritseb, siis loputa suud leige veega. Jälgi, et vesi ei oleks tajutavalt külm ega ka kuum, sest olenevalt hamba murdumise ulatusest, võib tuntav temperatuuri muutus hammast ärritada ning tekitada valu. Vältimaks bakteriaalseid infektsioone ning põletikku püüa hoida oma suu kuni arsti visiidini võimalikult palju suletuna.

Meelespea jäävhamba murdumisel:

 • Võta koheselt ühendust arstiga.
 • Korja kokku kõik murdunud tükid ning säilita need piima või füsioloogilise lahuse sees.
 • Veritsemise korral loputa suud leige veega.
 • Hoia suu kuni arsti visiidini võimalikult palju suletuna.

Jäävhamba trauma hamba juurega eraldumisel

Kui jäävhammas tuleb koos juurega välja, siis võimaluse korral säilita hammas õhukindlalt. Kindlasti ära puutu hammast juure osast ega püüa seda ise puhastama hakata. Kui hammas on must, näiteks kukkus mulla sisse, siis loputa hammas kergelt veega ning aseta piima või füsioloogilise lahuse sisse või hoia hammast põses, oma sülje sees.

Kui õnnetus on juhtunud suurema lapsega või täiskasvanuga, aseta hammas juurt katsumata suhu oma kohale tagasi ja lase hambad kokku hammustada, et hammas püsiks õiges kohas. Kui see pole võimalik, pane hammas piima või füsioloogilise lahuse sisse. Kui eelnevad variandid ei toimi, siis hoia hammas põses, sülje sees. Jäävhamba juurega eemaldumisel on äärmiselt oluline kohene tegutsemine. Pöördu hambaarsti poole järgneva kahe tunni jooksul, sest kiire tegutsemine aitab hammast päästa.

Meelespea jäävhamba juurega eraldumisel:

 • Võta koheselt ühendust arstiga.
 • Parim lahendus on hammas kohe oma endisesse asendisse tagasi panna.
 • Kui hammas on must, tuleks seda eelnevalt 10 sekundit kergelt külma vee all loputada ning panna seejärel piima või füsioloogilise lahuse sisse.
 • Hammast ei tohi nühkida või hõõruda.
 • Hammast hoida ainult krooni osast ning vältida juureosa puudutamist.
 • Arsti juurde minekuni võiks hammast hoida piima või füsioloogilise lahuse sees või põses, sülje sees.

Kaotatud hammast saab asendada. Isegi kui hammast ei ole võimalik päästa, saab seda alati asendada. Selleks on tänapäeval mitmeid võimalusi, millest räägime lähemalt juba järgmistes postitustes.