Kui mõte juureravist tekitab sinus ärevust või ebamugavustunnet, siis ära muretse! Tänapäevane hambaravi pakub mitmeid tõhusaid lahendusi, sealhulgas juureravi mikroskoobiga, kuidas hammaste ravimine võimalikult muretult mööduks.

Selles artiklis selgitab Maxilla Hambakliiniku endodontia eriala arst-resident dr Olga Stassi, mida juureravi mikroskoobiga endast kujutab.

Mis asi on üldse hambaravi mikroskoop?

Hambaravi tehnoloogia areneb pidevalt. Paremad abivahendid tagavad patsiendile parima võimaliku ravi ning mikroskoop toob hambaravisse vajalikku täpsust.

Hambaravi mikroskoop on spetsiaalne meditsiiniline mikroskoop, mis on mõeldud hambaravi ja suuõõne kirurgia protseduuride jaoks. Mikroskoop on varustatud optiliste süsteemide ja valgustusega, mis võimaldavad hambaarstidel ja kirurgidel näha suuõõnes toimuvat väga suure suurendusega ja erakordselt täpselt.

Lisaks võimaldavad paljud mikroskoobid protseduuri filmimist ja pildistamist. Selle abil saab arst patsiedile probleemi olemust ja ravi käiku selgitada.

Maxilla Hambakliinikus on Carl Zeissi mikroskoop, mis aitab meid keerulisemate juhtumite lahendamisel. Mikroskoobiga ravi ajal istub patsient hambaravi toolis ja hambaarst vaatab läbi mikroskoobi optika hamba sisse. Mikroskoobiga ravi korral näeb arst vaadeldavat objekti kuni 24 korda suuremalt.

Juureravi mikroskoobiga

Mis on juureravi mikroskoobiga, miks on see parem tavalisest juureravist?

Mirkoskoobiga juureravi on kõige kaasaegsem viis juureravi teostamiseks. Tänu väga heale suurendusvõimele võimaldab mikroskoop ravida hambaid oluliselt täpsemalt kui palja silmaga või luubiga. Seetõttu on mirkoskoobiga teostatud ravi õnnestumise tõenäosus kõrgem.

Juureravi puhul on mikroskoobi kasutamine eriti oluline, kuna hamba sees olevad juurekanalid võivad olla nii peenikesed, et neid pole ilma suurendusteta nähagi.

Fotol: Mikroskoobiga teostatud juureravi (autor dr Olga Stassi)

 

Mis toimub protseduuri käigus?

  • Diagnoosimine – hambaarst hindab esmalt hammast, teeb vajalikud röntgenpildid ja määrab juurekanalite seisundi ning ravi.
  • Ravi, puhastamine ja täitmine – mikorskoobi abil eemaldatakse nakatunud kude ja bakterid juurekanalitest. Kanalid täidetakse spetsiaalse täiteainega, et vältida uuesti nakatumist.
  • Taastumine – pärast protseduuri võib patsiendil olla väike taastumisperiood, kuid enamik naaseb kiiresti normaalsete elutoimetuste juurde.

 

Hammaste juureravi mikroskoobiga

Fotol: Mikroskoobiga puhastatud ja täidetud juurekanalid (autor dr Olga Stassi)

Kas mikroskoobiga teostatakse ainult juureravi?

Mikroskoobiga saab teostada kõiki hambaravi protseduure. Näiteks võib suurendusega asetada täidist või valmistada ette hammast kroonimiseks.

Samuti on mikroskoopi võimalik kasutada näiteks proteesimisel, kirurgias ja kaarieseravis. Suurendus võimaldab täpsema töö teostamist.

Mikroskoobiga tehtud hambaravi

Fotol: Mirkoskoop võimaldab uurida hambaid erineva suurendusega (autor dr Olga Stassi)

 

Mikroskoobiga juureravi eelised?

Juureravi teostamine mikroskoobiga toob kaasa mitmeid eeliseid. Juureravi on tundlik ja täpset lähenemist nõudev protseduur. Hambaarstil on vaja leida ja ravida kõik hamba juurekanalid, sealhulgas ka need, mis on väga väikesed ja raskesti nähtavad.

Kõiki hamba struktuure ei ole palja silmaga võimalik eristada, seetõttu on vaja kasutada optilist suurendust. Hambaarstid kasutavad selleks kas luupe või mikroskoope. Luubid võimaldavad suurendust kuni 5 korda, mikroskoobiga võimaldatav suurendus on kordades ja kordades suurem. Lisaks on mikroskoopidel hea valgustus ja võimalus pilti suurendada, see võimaldab hamba igat piirkonda detailideni uurida.

Mida selgemini ja suurema täpsusega arst probleemi näeb, seda suurema kindlusega saab ta selle murekoha ka edukalt eemaldada.

Juureravi mikroskoobiga võimaldab paremat ravi patsiendi jaoks

Mikroskoobi kasutamine juureravi ajal võimaldab hambaarstil töötada väga täpselt ja suurendab oluliselt ravi edukuse tõenäosust. Patsiendi jaoks tähendab see kiiremat taastumist, vähem ebamugavustunnet ja komplikatsioonide riski vähenemist.

  • Vähem valu ja ebamugavustunnet – mikroskoobi kasutamine võimaldab hambaarstidel teha protseduuri täpsemalt ja vähema sekkumisega. See tähendab, et patsiendid kogevad tavaliselt vähem valu ja ebamugavustunnet nii protseduuri ajal kui ka pärast seda.
  • Lühem taastumisperiood – mikroskoobi täpsus võimaldab hambaarstidel säilitada tervet hammast, vähendades vajadust ulatusliku eemaldamise või kirurgilise sekkumise järele. Selle tulemusena on taastumisperiood lühem ja patsiendid saavad kiiremini normaalse igapäevaelu juurde naasta.
  • Suurem ravi edukuse määr – mikroskoobi kasutamine tagab, et hambaarst näeb ja ravib kõiki juurekanaleid ja muid probleemseid piirkondi täpselt. See suurendab ravi edukuse määra ja vähendab komplikatsioonide riski.
  • Suurem usaldus ja rahulolu – patsiendid tunnevad end sageli mugavamalt ja kindlamalt, teades, et nende juureravi tehakse mikroskoobi abil. See tagab, et nende hambaravi on kvaliteetne ja täpne.
  • Väiksem ärevus – hambaravi ärevus on levinud probleem, kuid mikroskoobi kasutamine võib vähendada patsientide ärevust, kuna saab olla kindel, et protseduur on professionaalselt ja täpselt teostatud.

 

Juureravi mikroskoobiga on tänapäeval muutunud normiks. Mikroskoobi abil teostatud täpne ravi võimaldab paremaid tulemusi ja viib patsiendi kiirema taastumiseni. Mikorskoopi kasutatakse lisaks juureravile ka veel mitmetes teistes hambaravi protseduurides.

Selle kasutamine hambaravil suurendab patsientide rahulolu ja usaldust hambaravi vastu luues positiivse kogemuse.

Soovid lisateavet mikroskoobiga juureravi kohta või protseduuri ajaks aega kokku leppida?

Tule esmasele konsultatsioonile ja leiame koos sobiliku ravi!

 

Fotol: Maxilla Hambakliiniku endodontia eriala arst-resident dr Olga Stassi

Maxilla Hambakliiniku dr. Ilja Pestov selgitab videos, mis on mikroskoobiga juureravi ja kuidas seda teostatakse.