Igemepõletiku põhjalik ülevaade ja parimad ravimeetodid
Igemepõletik, tuntud ka kui gingiviit, on suutervise seisukohast üks levinumaid probleeme ja võib mõjutada inimesi igas vanuses. See võib olla ka märk tõsisematest suuõõne haigustest ja nõuab seetõttu põhjalikku mõistmist ning õigeaegset ravi.
Mis on igemepõletik?
Igemepõletik ehk gingiviit on igemete põletikuline seisund, mis on põhjustatud bakteritest.
Gingiviidi esimeseks tunnuseks on üldiselt igemete veritsus hambapesul. Kui hambaid korralikult ei puhastata või esineb mõni muu igemepõletikku soodustav tingimus, siis koguneb hammaste peale mikroobidest koosnev katt, mis aja jooksul muutub hambakiviks. Kui hambakattu aina koguneb süveneb põletik nii, et ige tursub, muutub punetavaks ja hellaks. See kõik põhjustab igemepõletikku.
Välja ravimata gingiviit võib muutuda parodontiidiks (tuntud ka kui periodontiit), mis on juba tõsisem haigus ja mõjutab sügavamaid suu struktuure ning võib lõppeda hamba kaotusega.
Igemete tervis on ka otseses seoses inimeste üldise tervisega, seega on äärmiselt oluline igemepõletik välja ravida.
Igemepõletiku tekkimise põhjused
Igemepõletik tekib tavaliselt ebapiisava suuhügieeni tagajärjel. Kui hammastele tekkivat hambakattu ei eemaldata korralikult, muutub see hambakiviks, mis on kõva ja mineraliseerunud. See hambakivi soodustab agressiivsete bakterite paljunemist, mis võivad põhjustada igemepõletikku.
Riskitegurid:
- Ebapiisav suuhügieen
- Suitsetamine ja mokatubaka tarbimine
- Diabeet
- Liigne hammaste harjamine
- Osteoporoos
- Regulaarne suukuivus
- Geneetiline eelsoodumus
- Suu- ja hingamisteede nakkushaigused
- Teatud ravimid
- Hormonaalsed muutused
Igemepõletiku sümptomid
Igemepõletik algab tavaliselt kergelt ja võib aja jooksul süveneda. Mõned levinumad sümptomid on:
- Veritsevad igemed hambapesul
- Paistes ja punetavad igemed
- Valulikud ja tundlikud igemed
- Halb hingeõhk
- Igemete vohamine ja haavandid
Gingiviit vs parodontiit
Kuigi mõlemad on seotud igemepõletikuga, on need kaks erinevat haigust. Parodontiit on tõsisem ja mõjutab hamba tugistruktuure. Igemepõletik on leebem, see võib olla varajane märk parodontiidist, kuid ei tähenda automaatselt, et inimesel parodontiit tekib.
Siinkohal tasub meeles pidada, et gingiviiti on võimalik täielikult välja ravida, kuid parodontiidi tekitatud kahjustused on pöördumatud, sest hävinud igeme- ja luukudet ei ole võimalik enam taastada. Seetõttu on väga oluline juba varakult igemepõletikule jälile saada ja see korralikult välja ravida.
Igemepõletiku ravi
Igemepõletiku puhul on väga oluline järjepidev kodune hea suuhügieen ning regulaarne hambaarsti külastus, mille käigus varakult probleemile jälile saab.
Kui aga põletik on juba tekkinud, siis on ravi aluseks haiguse põhjuse ehk hambakatu ja selle kogunemist soodustavate faktorite (nt hambakivi, ravimata hambad) eemaldamine hambaarsti juures.
Igemepõletiku ravi kodus
Igemepõletiku kodune ravi hõlmab mitmeid lihtsaid samme, et sümptomeid leevendada ja igemete tervist parandada. Juba tekkinud igemepõletiku korral tuleb esimese asjana üle vaadata oma igapäevane suuhügieen ja seejärel broneerida aeg hambaarstile. Siin on mõned praktilised näpunäited, kuidas kodus igemepõletikku ravida.
1. Õige hambapesutehnika
Esimene samm igemepõletiku koduseks raviks on hammaste õigesti harjamine. Kasuta pehmet harja ja puhasta hambad õrnade ringjate liigutustega. Väldi liigset survet, et mitte igemeid ärritada. Hambaid peab kindlasti pesema kaks korda päevas. Kui soovid veenduda, et sinu hammaste puhastamise tehnika on korrektne, on soovitatav broneerida aeg konsultatsiooniks suuhügienisti või hambaarstiga.
2. Hambaniit ja hambavaheharjad
Teine samm on hambaniidi ja hambavaheharja igapäevane kasutamine. Hambaniit ja hambavaheharjad aitavad eemaldada hambakattu kohtadest, kuhu hambahari ei ulatu. Regulaarne kasutamine aitab ennetada igemepõletiku teket. Samuti võib kasutada irrigaatorit, mille tugeva survega veejuga saab igemeservadest tõhusalt eemaldada nii hambakattu kui igemehaigusi põhjustavaid baktereid.
3. Suuvesi
Suuvesi vähendab hambakatu ladestumist ja rahustab tundlikke ning veritsevaid igemeid, aidates säilitada igemete tervist. Regulaarne suuvee kasutamine vähendab bakterite levikut suus, eriti raskesti ligipääsetavates kohtades. Enamik igemepõletiku vastaseid suuveesid sisaldavad antiseptilisi aineid nagu kloorheksidiin või eukalüptiõli, mis vähendavad põletikku ja tapavad kahjulikke mikroobe. Põletikuvastase toimega kloorheksidiini sisaldav suuvesi on saadaval apteekides. Suuvett tuleks kasutada koos hammaste harjamise ja hambaniidiga. Oluline on valida suuvesi, mis vastab individuaalsetele vajadustele ja ei sisalda liigseid kemikaale.
4. Soolalahus suu loputamiseks
Soolvesi on looduslik desinfitseerija ja aitab igemepõletikku kodus leevendada. Valmista soe soolalahus, segades teelusikatäis soola ühe klaasitäie vee kohta. Loputa suud soolaveega mitu korda päevas, sest sool aitab vähendada põletikku ja desinfitseerib.
5. Apteegis müüdavad abivahendid
Apteegist leiab mitmeid käsimüügiravimeid, mis on igemepõletiku kodusel ravil abiks. Enamik neist sisaldavad looduslikke põletikevastaseid toimeained nagu näiteks aloe vera, teepuuõli ja kummel.
Näiteks on müügil igemepõletiku vastased igemegeelid, mis aitavad alandada paistetust, leevendada ärritust ja valu. Enamik neist sisaldab looduslikke koostisosi nagu aloe vera ja teepuuõli, millel on põletikuvastane ja rahustav toime. Geeli kantakse otse igemetele, kus see imendub ja vähendab ebamugavust. Enne kasutamist loe tootja juhiseid ja vajadusel konsulteeri hambaarstiga.
Lisaks on müügil spetsiaalselt igemepõletiku leevendamise jaoks mõeldud hambapastad, mis sisaldavad sageli antibakteriaalseid ja põletikuvastaseid koostisosi. See aitab võidelda igemepõletikku põhjustavate bakterite vastu. Fluoriidi olemasolu hambapastas aitab tugevdada hambaemaili ning ennetada kaariese teket, samal ajal kui õrnad abrasiivsed osakesed aitavad eemaldada hambakattu ja hambakivi.
6. Looduslikud vahendid
Korralik suuhügieen on igemepõletiku ravis võtmetähtsusega, kuid ravi võtab aega. Raviperioodil saab kodustes tingimustes sümptomeid leevendada ja paranemist kiirendada ka veel looduslike vahenditega. Näiteks igemete veritsuse vähendamiseks ja põletiku peatamiseks võib kasutada suu loputamiseks tammekooreteed või -keedist, salveilehe keedist või -tõmmist või lepaviljade vesitõmmist. Loputusvesi ei tohi olla kuum, vaid pigem jahe. Gingiviidi puhul tuleb vältida alkoholisisaldusega lahuseid ja agressiivseid aineid.
Igemepõletiku ravi hambaarsti juures
Õigeaegse raviga on võimalik haigus peatada, igemekoed taastuvad algsel kujul ja põletik taandub. Kuna gingiviit võib edasi areneda juba palju tõsisemaks haiguseks parodontiit, siis on kindlasti soovitatav hambaarsti külastus.
Igemepõletiku ravi algab tavaliselt hammaste ja igemete professionaalse puhastusega, mida viib visiidi käigus läbi kas hambaarst või suuhügienist. Seejärel antakse soovitusi igemepõletiku ennetamiseks ja näpunäited kuidas pesta hambaid õigesti.
Kui aga gingiviit on juba üle läinud parodontiidiks tuleb kasutusele võtta tõsisemad ravimeetodid.
Peale ravi on soovitatav tulla kindlasti ka järelkontrolli, olenevalt juhtumist võib see olla ühe, kolme või kuue kuu pärast. Täpsema järelkontrolli aja täpsustab arst.
Kuidas vältida igemepõletiku teket?
Igemepõletiku ennetamise alus on järjepidev ja korralik suuhügieen, samuti õige toitumine ja elustiil. Hoolitse regulaarselt oma suuhügieeni eest, söö tervislikku tasakaalustatud toitu, mis on vitamiinide ja mineraalide rohke. Väldi suitsetamist ja liigset alkoholi, need võivad igemepõletiku riski suurendada.
Igemepõletiku ennetamiseks:
- Puhasta hambaid kaks korda päevas
- Kasuta hambaniiti iga päev, vajadusel ka hambavaheharja
- Külasta hambaarsti või suuhügienisti regulaarselt
- Söö C-vitamiini rikkaid toite, see aitab igemeid tugevdada
- Proovi leida lõõgastumise viise, sest stress võib suutervist mõjutada
- Loobu suitsetamisest, see suurendab igemepõletiku riski
- Väldi suhkrurikkaid ja happelisi toite, mis võivad igemeid ärritada
Peale hoolikat harjamist tunduvad hambapinnad keelega puudutades siledana. See siledus näitab, et hambakatt on korralikult eemaldatud. Hambakatu tuvastamiseks võib kasutada apteegist või hambaarstilt saadavaid indikaatortablette, mis aitavad kindlaks teha, milliseid piirkondi peab veel põhjalikumalt puhastama.
Kokkuvõte
Igemepõletik on tavaline, kuid ennetatav haigus. Õigeaegne ravi ja regulaarne suuhügieen aitavad vältida selle haiguse tõsisemaid tüsistusi.
Kui patsient järgib hoolikalt suuhügieeni juhiseid, on gingiviit suhteliselt lihtsalt ravitav ja igemekude taastub oma algses vormis. Kui igemepõletikku ei ravita, võib infektsioon levida hamba kinnituskudedesse ja areneda parodontiidiks.
Oluline on meeles pidada, et kui sümptomid püsivad üle kahe kuu või halvenevad ajaga, siis peaksite kindlasti pöörduma hambaarsti poole. Igemepõletiku kodune ravi ja igapäevane suuhügieen on vägagi tähtsad, kuid hambaarsti külastamine on siiski vajalik. Samuti aitab professionaalne hammaste puhastamine eemaldada hambakivi ja ennetada igemeprobleeme.
Oled märganud endal igemepõletiku sümptomeid? Broneeri vastuvõtuaeg ja konsulteeri hambaarsti või suuhügienistiga.