IGEMEPÕLETIK: põhjalik ülevaade ja parimad ravimeetodid

Igemepõletik, tuntud ka kui gingiviit, on suutervise seisukohast üks levinumaid probleeme ja võib mõjutada inimesi igas vanuses. See võib olla ka märk tõsisematest suuõõne haigustest ja nõuab seetõttu põhjalikku mõistmist ning õigeaegset ravi.

 

Mis on igemepõletik?

Igemepõletik ehk gingiviit on igemete põletikuline seisund, mis on põhjustatud bakteritest.

Gingiviidi esimeseks tunnuseks on üldiselt igemete veritsus hambapesul. Kui hambaid korralikult ei puhastata või esineb mõni muu igemepõletikku soodustav tingimus, siis koguneb hammaste peale mikroobidest koosnev katt, mis aja jooksul muutub hambakiviks. Kui hambakattu aina koguneb süveneb põletik nii, et ige tursub, muutub punetavaks ja hellaks. See kõik põhjustab igemepõletikku.

Välja ravimata gingiviit võib muutuda parodontiidiks (tuntud ka kui periodontiit), mis on juba tõsisem haigus ja mõjutab sügavamaid suu struktuure ning võib lõppeda hamba kaotusega.

Igemete tervis on ka otseses seoses inimeste üldise tervisega, seega on äärmiselt oluline igemepõletik välja ravida.

Igemepõletik

 

Igemepõletiku tekkimise põhjused

Igemepõletik tekib tavaliselt ebapiisava suuhügieeni tagajärjel. Kui hammastele tekkivat hambakattu ei eemaldata korralikult, muutub see hambakiviks, mis on kõva ja mineraliseerunud. See hambakivi soodustab agressiivsete bakterite paljunemist, mis võivad põhjustada igemepõletikku.

Riskitegurid:

  • Ebapiisav suuhügieen
  • Suitsetamine ja mokatubaka tarbimine
  • Diabeet
  • Liigne hammaste harjamine
  • Osteoporoos
  • Regulaarne suukuivus
  • Geneetiline eelsoodumus
  • Suu- ja hingamisteede nakkushaigused
  • Teatud ravimid
  • Hormonaalsed muutused

 

 

Igemepõletiku sümptomid

Igemepõletik algab tavaliselt kergelt ja võib aja jooksul süveneda. Mõned levinumad sümptomid on:

  • Veritsevad igemed hambapesul
  • Paistes ja punetavad igemed
  • Valulikud ja tundlikud igemed
  • Halb hingeõhk
  • Igemete vohamine ja haavandid

 

Gingiviit vs parodontiit

Kuigi mõlemad on seotud igemepõletikuga, on need kaks erinevat haigust. Parodontiit on tõsisem ja mõjutab hamba tugistruktuure. Igemepõletik on leebem, see võib olla varajane märk parodontiidist, kuid ei tähenda automaatselt, et inimesel parodontiit tekib.

Siinkohal tasub meeles pidada, et gingiviiti on võimalik täielikult välja ravida, kuid parodontiidi tekitatud kahjustused on pöördumatud, sest hävinud igeme- ja luukudet ei ole võimalik enam taastada. Seetõttu on väga oluline juba varakult igemepõletikule jälile saada ja see korralikult välja ravida.

 

Igemepõletiku ravi

Igemepõletiku puhul on väga oluline järjepidev kodune hea suuhügieen ning regulaarne hambaarsti külastus, mille käigus varakult probleemile jälile saab.

Kui aga põletik on juba tekkinud, siis on ravi aluseks haiguse põhjuse ehk hambakatu ja selle kogunemist soodustavate faktorite (nt hambakivi, ravimata hambad) eemaldamine hambaarsti juures.

 

Professionaalne ravi hambaarsti juures

Õigeaegse raviga on võimalik haigus peatada, igemekoed taastuvad algsel kujul ja põletik taandub. Igemepõletiku ravi algab tavaliselt hammaste ja igemete professionaalse puhastusega, mida viib visiidi käigus läbi kas hambaarst või suuhügienist. Seejärel antakse soovitusi igemepõletiku ennetamiseks ja näpunäited kuidas pesta hambaid õigesti.

Igemepõletiku leevendamiseks võib veel kasutada intensiivset igemegeeli, hambapastat ja ka suuvett, mis sisaldavad kloorheksidiini, oktenidiini või piimhappebaktereid, teepuuõli või teisi looduslikke antiseptilisi aineid.

Kui aga gingiviit on juba üle läinud parodontiidiks tuleb kasutusele võtta tõsisemad ravimeetodid.

Peale ravi on soovitatav tulla kindlasti ka järelkontrolli, olenevalt juhtumist võib see olla ühe, kolme või kuue kuu pärast. Täpsema järelkontrolli aja täpsustab arst.

 

Kuidas vältida igemepõletiku teket?

Igemepõletiku ennetamise alus on järjepidev ja korralik suuhügieen. Pese hambaid kaks korda päevas, kasuta hambaniiti, hambavaheharja ja käi regulaarselt hambaarsti juures.

  • Puhasta hambaid kaks korda päevas
  • Kasuta hambaniiti iga päev, vajadusel hambavaheharja
  • Külasta hambaarsti või suuhügienisti regulaarselt
  • Järgi tervislikku toitumist

Peale hoolikat harjamist tunduvad hambapinnad keelega puudutades siledana. See siledus näitab, et hambakatt on korralikult eemaldatud. Hambakatu tuvastamiseks võib kasutada apteegist või hambaarstilt saadavaid indikaatortablette, mis aitavad kindlaks teha, milliseid piirkondi peab veel põhjalikumalt puhastama.

 

Kokkuvõte

Igemepõletik on tavaline, kuid ennetatav haigus. Õigeaegne ravi ja regulaarne suuhügieen aitavad vältida selle haiguse tõsisemaid tüsistusi. Kui märkad igemepõletiku sümptomeid, pöördu kohe hambaarsti või suuhügienisti poole.