Turu-uuringud näitavad, et 75% inimestest, eelistab kasutada “whitening” ehk valgendavaid hambapastasid. See pole aga mõistlik, sest neis sisalduvad tugevad abrasiivained kahjustavad tihedamal kasutamisel hambapinda.  Abrasiivsed osakesed puhastavad küll hamba pinnale kogunenud pealmist värvunud kihti, kuid tihedamal kasutamisel kahjustavad hambapinda ja viivad ülitundlikkuse tekkeni. Sellega nende „valgendav“ mõju piirdubki.

Abrasiivaineid sisaldavad hambapastad on mõeldud eeskätt suitsetajatele ja neilgi ei maksa valgendavat hambapastat kasutada sagedamini kui üks kord nädalas.

Uusimate looduslike hambapastade koostisse on valitud sellise teralisusega räniühendid, mis poleerivad ja puhastavad hambaid ja igemeid neid kahjustamata. Seega soovitaks kasutada hambapastat, kus abrasiivosakeste osakaal on viidud miinimumini ja asendatud ensüümidega, mis õrnalt puhastavad hambapinda (nt. hambapastade sarjad R.O.C.S. ja Yotuel).

Reaalseks valgendamise efekti saavutamiseks tuleks aga kasutada professionaalseid vahendeid hambaarsti juures või arsti järelvalve all.

Dr.Margit Kiviloo, Maxilla Hambakliinik