Hambaimplantaat asendab puuduoleva hamba ning sellest tuleneva ebakindluse
Trauma korral kui üks või mitu hammast tuleb koos juurega välja või murdub ära, ei ole probleemiks mitte ainult väline faktor koos enesekindluse langemisega, vaid ka edasiste hambumusprobleemide tekkimine. Loomulikult ei ole hambatrauma ainsaks teguriks, mis hamba kaotust võib põhjustada. Pikaajaline ebapiisav suuhügieen ning ebaregulaarne hambaarsti külastamine võivad samuti viia hammaste lagunemiseni ning lõppeda hamba/hammaste kaotusega.
Üheks parimaks ravimeetodiks puuduoleva hamba või hammaste korral on hambaimplantaat. Implantaat on tugev ning püsiv lahendus, mis on nii oma omadustelt kui ka väljanägemiselt tavalise hambaga äravahetamiseni sarnane.
Mis on hambaimplantaat?
Hambaimplantaat on tugevast, kergest ja bioloogiliselt luuga sobivast materjalist valmistatud hambajuure asendaja, mis sarnaneb välimuselt kruviga. Implantaat kinnitatakse kaotatud hamba asemel lõualuusse ning selle külge kinnitatakse hambakroon.
Kõige lihtsam viis aru saada hambaimplantaadi olemusest on lähtuda järgnevast:
- Implantaat = hambajuur
- Abutment = implantaadi pealisehitust kandev osa
- Hambakroon = hamba nähtav krooniosa
Implantaat on õige paigaldamise korral nii välimuse kui funktsionaalsuse osas täpselt nagu päris hammas. See on tänapäeval kõige füsioloogilisem hamba asendamise viis, mis on pika elueaga ja patsiendile valutu ning mugav.
Millised on hambaimplantaadi eelised?
- Ei kahjusta kõrvalhambaid
- Välistab kõrvalhammaste vajumise
- Välimuselt ning funktsionaalsuselt täpselt nagu päris hammas
- Võimalik asendada ühte, mitut või kõiki puuduvaid hambaid
- Pika elueaga
- Säästab lõualuud
- Protseduuri õnnestumise tõenäosus on üle 95%
- Protseduur on kiire ja valutu
Miks tuleb puuduolev hammas või hambad võimalikult kiiresti asendada?
Hamba või hammaste kaotuse korral tuleks mõelda võimalikult kiiresti edasisele ravile ehk puuduvate hammaste asendamisele. Lisaks esteetikale on see väga oluline ka edasiste hambumusprobleemide vältimiseks. Pikka aega puudu olev hammas võib põhjustada mitmeid erinevaid komplikatsioone.
- Hambumuse halvenemine – Puuduva hamba kõrval olevad hambad võivad hakata liikuma tekkinud hamba tühimiku kohale ning selle tõttu võib hambumus paigast liikuda. Halvenenud hambumus võib raskendada mälumist ja mõjutada suuhügieeni.
- Puuduva hamba vastashammas vajab kontakti. Selle puudumisel võib ülemine vastashammas hakata vajuma. Ilma tavapärase koormuseta hakkab lõualuu pärast hammaste eemaldamist järk-järgult kahanema. Sellised muutused mõjutavad lisaks tervisele ka naeratuse esteetilist välimust ning inimese näokuju.
Kas hambaimplantaadi paigaldamine on valus?
Hambaimplantaadi paigaldamine on kiire ja valutu protseduur. Protseduuri läbiviimiseks kasutatakse kohalikku tuimestust ning tavaliselt võtab implantaadi lõualuusse asetamine aega umbes 30 minutit.
Implantaadi asetamise etapid:
- Konsultatsioon – spetsialist koostab patsiendi anamneesi, vaatab üle hambumuse, teeb vajadusel röntgenuuringu hammastest, hindab luu ning kudede seisukorda ning koostab patsiendi soovidele ja vajadustele vastavalt raviplaani. Lepitakse kokku vastuvõtuaeg implantaadi asetamiseks.
- I etapp: Implantaadi asetamine. Puuduva hamba kohale tehakse lõualuusse spetsiaalse roteeruva instrumendiga ava, kuhu paigaldatakse implantaat.*
- II etapp: Peale igeme paranemist eemaldatakse igeme formeerija ning asetatakse implantaadile lõplik hambakroon või muu proteetiline lahendus.
*Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat pärast operatsiooni. Implantaadi luustumine ning pehmete kudede paranemine võtab keskmiselt aega 3-4 kuud, millele järgneb igeme formeerija asetamine (mõnikord piisava stabiilsuse olemasolu puhul on võimalik kohe kinnitada ka igeme formeerija või isegi ajutine kroon, mis toimibki igeme formeerijana).
Kellele sobib hambaimplantaat?
Hambaimplantaat sobib kõigile, kes soovivad asendada ühte, mitut või kõiki puuduvaid hambaid. Implantaadi asetamisel on riskifaktoriteks näiteks suitsetamine, halb suuhügieen, aktiivsed igemehaigused ning hammaste krigistamine.
Hambaimplantaadi asetamise eelduseks on piisav lõualuu olemasolu. Kuid ka piisava luuosa puudumine ei ole takistuseks hambaimplantaadi paigaldamiseks. Selle puudumisel on võimalus luud juurde kasvatada.
Kuidas toimub luu kasvatamine ehk augmentatsioon?
Kui hammas eemaldatakse ja kaob tavapärane koormus lõualuule, siis hakkab toimuma järk-järguline luu taandumine, mille tulemuseks on lõualuu laiuse ja kõrguse vähenemine.
Implantatsiooni planeerimisel hinnatakse alati luu mahtu ja kvaliteeti. Kui luud ei ole piisavalt, siis seda lisatakse juurde luu kasvatamise protseduuriga.
Luu kasvatamiseks kasutatakse reeglina spetsiaalseid graanuleid või L-PRF meetodit (protseduuri teostatakse meie Tartu kliinikus). Reeglina tehakse vastavat protseduuri koos implantatsiooniga, kuid siis võtab luustumine tavaliselt aega 6-9 kuud. Juhul, kui samal visiidil implantaadi paigaldamine on liiga riskantne, siis kaetakse luu spetsiaalse kaitsva membraaniga ning implantatsioon toimub hiljem. Ülalõualuu piisava luukõrguse puudumise puhul tõstetakse põskkoopa limaskest ja viiakse luud limaskesta ja põskkoopa põhja vahele (ingl. k sinus lift).
Paranemine peale hambaimplantaadi protseduuri
Vahetult peale hambaimplantaadi paigaldamist võib esineda antud piirkonnas turset, punetust ja valu. Ebamugavustunde ja valu leevendamiseks võib (pärast protseduuri käigus tehtava kohaliku tuimestuse mõju kadumist) võtta käsimüügis saadaolevaid valuvaigisteid. Täpsemad juhised koduseks hoolduseks ning paranemiseks saab iga patsient meie arstidelt personaalselt.
Implantatsioon Maxilla hambakliinikutes
Maxilla Hambakliinikus on implantaate paigaldatud juba üle 25 aasta. Implantaadi operatsioonide õnnestumise protsent on seni üle 99%. Paigaldame vastavalt kliendi soovidele ja vajadustele nelja erineva tootja implantaate: Straumann, Ankylos, Nobel ja Megagen. Kõik kasutusel olevad materjalid ning tehnikad on kvaliteetsed ning vastavad kaasaegse hambaravi osutamisele.
Kõik implantoloogia arstid Maxilla hambakliinikutes on ala vaieldamatud professionaalid ning teostavad oma tööd pakkudes parimat kvaliteeti.
Tallinna Novira Plaza kliinik
- dr Justin Darby
- dr Jekaterina Kiseljova
- dr Ilja-Ülo Nukka
- dr Marika Seemel
Tallinn Rotermanni kliinik
- dr Kristo Ivanov
- dr Mõkola Kondrin
- dr Pille Soom
- dr Anna Koltsova
Tartu kliinik
- dr Tiina Saar
- dr Martin Metspalu