Kellel on õigus saada ortodontilist ravi Tervisekassa rahadega?

Eestis saavad alla 19-aastased lapsed hambaravi tasuta. Küll aga on laste ortodontiline ravi enamusel tasuline. Sageli küsitakse meie käest, mis puhul on lastel õigus saada ortodontilist ravi Tervisekassa rahadega?

Selleks on mitu rasket diagnoosi, mis puhul Eesti Tervisekassa ravi kompenseerib. Need diagnoosid kehtivad kuni 19-aastastele lastele. Täiskasvanud inimesed peavad oma ravi eest ise maksma.

laste ortodontia haigekassa

Laste ortodontiline ravi kompenseeritakse järgmiste diagnooside puhul:

  1. Ülemine lõualuu on eespool asendis alumisest 9 mm või enam (prognaatne hambumus sagitaalse lahiga 9 mm ja enam)

  2. Esimeste hammaste kontakt puudub ja kokku puutuvad ainult tagumised purihambad (lahihambumus, kui kontaktis on ainult molaarid).
  3. Kui õigel ajal pole lõikunud eesmine lõikehammas või silmahammas (peetunud jäävintsisiivid või kaniinid).
  4. Kui ühel lõualuu poolel pole moodustunud rohkem kui üks jäävhammas (kui puudub intsisiiv, kaniin või rohkem kui üks hammas lõualuu kummalgi poolel).
  5. Huule- ja suulaelõhe ning teised näo-lõualuusüsteemi kaasasündinud väärarengud.
  6. Hambumusanomaalia raske või keskmise raskusastmega obstruktiivse uneapnoe korral, juhul kui adenotonsillektoomia ja positiivne õhurõhuravi (CPAP) on osutunud ebaefektiivseks.
  7. Sügav traumeeriv hambumus, mille korral alumised lõikehambad on otseses kontaktis limaskestaga.
  8. Külgmine risthambumus kolme ja enama hamba ulatuses lõualuu ühel poolel, mille korral on oluliselt häiritud näo sümmeetria ning lõualuude areng ja kasv.
  9. Alumine lõualuu on ülemisest eespool (progeenne hambumus).

Kõige täpsemat infot leiab Eesti Tervisekassa lehelt. Maxilla Hambakliinik on sõlminud Eesti Tervisekassaga alla 19-aastaste kindlustatud isikute ortodontia lepingu, seega saab meie kliinikus tingimuste sobivusel Tervisekassa kompenseeritavat ravi teostada.

Ortodondi konsultatsioon

Täpse diagnoosi panemiseks on vajalik minna ortodondi konsulatsioonile. Ortodont teeb selle käigus vastavad röntgenid (panoraamröntgeni ja koljukülgülesvõtte) ning diagnostilised mudelid.

Nende diagnostilste andmete põhjal oskab ortodont öelda, kas lapsel on õigus saada tasuta ortodontilist ravi või mitte.

NB! Ortodontilise konsultatsiooni vastuvõtt on ilma saatekirjata pöördumisel TASULINE ka alla 19-aastastele patsientidele!

Tervisekassa hüvitab teenuse alla 19-aastastele ravikindlustatud patsientidele vaid saatekirja olemasolul (ka juhul kui ei esine Tervisekassa poolt esinevat diagnoosi)

Ortodontilise (breketravi) hüvitamine toimub vaid juhul, kui patsiendil on kehtiv saatekiri ortodondi vastuvõtule ning esineb ka vastav diagnoos, mis selgub peale ülevaatust. Ilma saatekirjata pöördumisel on vastuvõtt ALATI tasuline (ka Tervisekassa diagnoosi esinemise korral).