fbpx

Õige hammaste pesu

Avaleht/Kasulik nõu/Õige hammaste pesu

Õige hammaste pesu

Hambahaigusi ennetada on lihtsam kui neid ravida. Ja ka odavam! Kõige rohkem saab inimene oma hammaste jaoks ära teha ise.

Hambaid tuleks pesta 2 korda päevas: hommikul ja õhtul. Sageli küsitakse, et kas hommikul tuleks hambaid pesta enne või pärast hommikusööki. Õige on hambaid pesta hommikul pärast ärkamist ja enne hommikusööki. Nii eemaldatakse suust öö jooksul kogunenud mikroobid ja uuendatakse hammaste kaitsekihti. Ka pärast sööki on soovitatav loputada suud veega ning hambad võib veel kord kergelt üle harjata. Kahjuks on aga levinud väärarusaamad, et hambaid pestakse alles pärast hommikusööki. Niimoodi nuumatakse öösel suuõõnde tekkinud, kuid seni toiduta olnud mikroobimassi. Tekkinud happerünnak lahustab hambaemaili ning pärast hommikusööki hammaste pesemisega nühitakse hulk sellest pehmeks muutunud kihist maha. Tagajärjeks on kulunud email, vaod hammastel ja kaaries.

Õhtul, enne magama minekut, peaks hooldama suud kõige põhjalikumalt, sest öisel ajal on hammaste isepuhastusvõime vähenenud (sülje eritus vähenenud). Mikroobidel on võimalus hakata vohama. Hambahaigusi aga tekitavadki suuõõnes paljunevad bakterid. Õige on jätta pärast õhtust hambapesu suu loputamata, et hambapastas olev fluoriid saaks öösel toimida ja hambavaapa tugevaks muuta. Hommikuse pesu järel enne hommikusööki pole sellel mõtet, sest ärkveloleku ajal töötavad süljenäärmed nii hoogsalt, et pasta on suust varsti kadunud. Suurem osa pastast tuleks muidugi suust välja sülitada, kuid veega suud loputada ei tohiks.

 Dr.Margit Kiviloo,
Maxilla Hambakliinik