Kas hambaid tuleks pesta enne või pärast hommikusööki?

Enamik inimesi teab, et hambaid tuleb pesta kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Aga kas hambaid tuleks pesta enne või pärast hommikusööki?

Kas hambaid tuleks pesta enne või pärast hommikusööki

Hambaid tuleb pesta enne hommikusööki

Õigem on hambaid pesta hommikul pärast ärkamist ja enne hommikusööki. Nii eemaldatakse suust öö jooksul kogunenud mikroobid ja uuendatakse hammaste kaitsekihti.

Ka pärast sööki on soovitatav loputada suud veega ning hambad võib veel kord kergelt üle harjata. Kahjuks on aga levinud väärarusaamad, et hambaid pestakse alles pärast hommikusööki. Niimoodi nuumatakse öösel suuõõnde tekkinud, kuid seni toiduta olnud mikroobimassi. Tekkinud happerünnak lahustab hambaemaili ning pärast hommikusööki hammaste pesemisega nühitakse hulk sellest pehmeks muutunud kihist maha. Tagajärjeks on kulunud email, vaod hammastel ja kaaries.

 

Kas õhtul võin hambaid pesta kohe peale sööki?

Õhtul, enne magama minekut, peab hooldama suud kõige põhjalikumalt, sest öisel ajal on hammaste isepuhastusvõime vähenenud (sülje eritus vähenenud). Mikroobidel on võimalus hakata vohama. Hambahaigusi aga tekitavadki suuõõnes paljunevad bakterid.

Kindlasti tuleb õhtuse hammaste pesu ja söömise vahele jätta vähemalt 30 minutiline vahe!

Õige on veel jätta pärast õhtust hambapesu suu loputamata, et hambapastas olev fluoriid saaks öösel toimida ja hambavaapa tugevaks muuta. Hommikuse pesu järel enne hommikusööki pole sellel mõtet, sest ärkveloleku ajal töötavad süljenäärmed nii hoogsalt, et pasta on suust varsti kadunud. Suurem osa pastast tuleks muidugi suust välja sülitada, kuid veega suud loputada ei tohiks.

Broneeri hambaarsti vastuvõtuaeg meie online broneerimissüsteemis!