Lihtsad hambahooldustõed tagavad kauni naeratuse
Samapalju, kui ilusad hambad üldmuljele juurde annavad, rikuvad hoolitsemata hambad muidu vägagi lihvitud välimuse. Hammaste hooldamist on kerge õppida ning hambahooldustõed tasub alati üle korrata.
- Hammaste hoolduse aluseks on hammaste hoidmine puhaste ja tervetena. Hambaid tuleks pesta kaks korda päevas iga päev fluoriidi sisaldava hambapastaga, kasutada hambaniiti ja vahetada oma hambaharja/elektrilise hambaharja otsikuid vähemalt iga kolme kuu tagant.
- Hammaste- ja suutervisele aitab palju kaasa õigesti toitumine ja ebatervislikest harjumustest vabanemine, olgu selleks suitsetamine või liialt magustatud jookide tarbimine. Kindlasti tasuks vähenda näksimist ja toidukordade vahel tuleks hoida vähemalt kolm tundi vahet. Janu korral eelistada vett.
- Hambaarsti tasub külastada regulaarselt. Vähemalt üks kord aastas, kuid optimaalsem on külastada hambaarsti võisuuhügienisti vastavalt individuaalsele riskile, et saada koheselt jälile väikestele või alles tekkivatele kaariesekolletele.
Kuidas õigesti hambaid puhastada?
Õige hammaste harjamise tehnika eemaldab katu kõigilt hambapindadelt, ilma pehme- ja kõvakudesid kahjustamata. Hambaid tuleks pesta 2+2 reegli järgi – kaks korda päevas (hommikuti ja õhtuti) kaks kuni viis minutit korraga.
Soovitav oleks hambaid pesta alati süsteemselt: näiteks alustada hambakaare ühel poolel tagumiste alumiste hammaste keelepoolsetest pindadest ja liikuda sammhaaval üle esihammaste vastassuupoolele. Keelepoolselt on katt tugevamini kinni ja seepärast oleks soovitav alustada harjamist just seestpoolt, seejärel puhastada ka põsepoolsed pinnad. Alumise hambakaare puhastamise võiks lõppeda mälumispinnal ning seejärel puhastada ülemised hambad.
Kuna täiskasvanud inimestel on sageli näha suus hambakaeltel kulumisjälgi liiga tugevast hammaste harjamisest, siis on harjamist soovitav alustada iga kord erinevast purihambast.
Vältimaks liigset survet hambakaeltele, tuleks hambaharja hoida sõrmede vahel nagu pliiatsit. Hambaharja harjased suunata 45º nurga all poolviltu hambale ja igemevakku. Sellisel juhul puhastavad harjased hästi hambapinda ja ühtlasi masseerivad ka igemeid.
Hambaharja tuleks liigutada lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi kahel kuni kolmel hambal korraga. Hambapastat tuleks panna harjale herneterasuurune kogus ning välja sülitada alles pesemise lõpus ning loputada suu.
Hambapindade puhastamise järgselt tuleks puhastada ka hambavahed, kasutades hambaniiti, -tikku või hambavaheharja. Korraliku hammaste harjamise järgselt tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. Siledus on märgiks, et katt on hammate pinnalt eemaldatud. Peale hammaste pesu tuleks harjata ka keelt.
Oluline on meeles pidada, et kaariese ennetamiseks on vaja lühendada hambaemaili söövitusaega ja muuta see harva esinevaks. Selleks tuleb vähendada päevas söögikordade arvu ning vältida näksimisi söögikordade vahel. Happerünnakut lühendab ksülitooli sisaldava nätsu närimine söömise järgselt ning happerünnakut ei teki, kui hambapinnal puudub hambakatt.
Vaata ka videot kuidas efektiivselt ja õigesti puhastada oma hambaid elektrilise hambaharjaga. Maxilla Hambakliiniku hambaarst dr Rebeka Gabor seletab elektrilise hambaharja eeliseid ning näitab ette ka selle kasutamise.
Tallinn Novira 6 601 006 tallinn@maxilla.ee
Tallinn Rotermanni 6 232 302 rotermanni@maxilla.ee
Tartu 7 371 100 tartu@maxilla.ee
Elva 7 356 777 elva@maxilla.ee