Korduma kippuvad küsimused – Invisalign kaperavi.

Q: Kas kapedega ravi on valulik?

A: Enamik inimesi tunnevad hammaste tundlikkust mõned päevad pärast uute kapede suhu asetamist. See on täiesti normaalne. See on märk sellest, et Invisalign kaped toimivad ja liigutavad hambaid õigesse asendisse. Tundlikkus taandub mõne päevaga.

Q: Kas kapede kandmine mõjutab kõnet?

A: Ravi alguses võib tekkida õrn susistamine. Mõne aja möödudes harjub keel kapedega ning igasugune väike võimalik muutus kõnes peaks taanduma.

Q: Mida peaksin tegema, kui mu uus kape ei sobitu mu hammastega ja seda on raske paika saada?

A: Hammastel võtab aega kapede järgi paika liikumine. Väike ebamugavus- ja mittesobivustunne on normaalne. Tõsise mittesobivuse- või valutunde korral tuleks võtta ühendust oma raviarstiga.

Q: Kas on mingeid sööke, mida ei tohiks kapeid kandes süüa?

A: Üldiselt, ei. Kui teie arst ei ole määranud teisiti, siis erinevalt tavalisest breketravist võib kaperavi ajal süüa kõike mida tavaliselt. Kuna söömise ja joomise ajaks tuleb kaped alati eemaldada, siis ei avalda erinevate söökide ja jookide tarbimine kapedele mingit mõju.

Q: Kas kapesid kandes tohib juua külmasid ja kuumasid jooke?

A: Söömiseks ja joomiseks tuleb kaped eelnevalt suust eemaldada (välja arvatud vee joomiseks).

Q: Kas suitsetamine või mokatubakas võib kapesid määrida?

A: Soovitame kapesid kandes mitte suitsetada, tubakat närida või kasutada mokatubakat, sest see võib muuta kapede värvi.

Q: Miks osade mu kapede peal on väikesed kühmud?

A: Olenevalt ravist, võib olla mingis etapis vajalik hammaste liikumissuuna muutmiseks või suurema jõu rakendamiseks kasutada attachmente. Attachmendid on väikesed komposiidist kinnitused, mis paigaldatakse hammaste pinnale. Need omakorda sobituvad kapedel olevate “kühmude” sisse.

Q: Mis juhtub kui kape läheb katki või kaob ära?

A: Juhul kui kape on purunenud või ära kadunud, tuleks viivitamatult võtta ühendust oma arstiga. Tõenäoliselt soovitab arst hakata koheselt kandma, kas enda eelmise või järgmise etapi kapet. Seejärel tellib arst uue vajaliku kape/kaped, mis peaksid kohale jõudma nädala jooksul.

Q: Mis juhtub kui attatchment tuleb ära/läheb katki?

A: Sellisel juhul tuleks koheselt ühendust võtta oma arstiga. Attatchmendi saab hõlpsasti tagasi kinnitada.

Üldine

Mis on hambakaped?

Hambakaped on esteetilisem ja mugavam alternatiiv breketitele. Kaped toimivad sarnaselt breketitele, liigutades hambaid järk-järgult sobivasse asendisse. Kaped prinditakse välja spetsiaalselt sinu hammaste kuju järgi, kasutades digitaalseid mudeleid. Kapesid tuleb kanda 22h ööpäevas, st. kaped eemaldatakse söömise ajaks. Igat kapet kantakse vastavalt raviplaanile 1-2 nädalat.

Kas Invisalign tähendabki kapedega ravi?

Invisalign on üks esimesi firmasid, mis hakkas tootma individuaalseid kapesid hambumuse korrigeerimiseks. Enamik arste ka Eestis kasutab just Invisaligni kapesid. Invisalignil on ligi 7 miljonit patsienti üle kogu maailma. Lisaks Invisalignile pakuvad kapesid veel näiteks Clear Correct, Easysmile, SmileDirectClub, AirNivol, Lumiliner ja paljud teised. Milliste kapedega töötab sinu arst, selgitatakse välja konsultatsioonivisiidil.

Kas mulle sobib kapedega ravi?

Kapedega ravi sobivust oskab täpsemini hinnata spetsialist, kellel on sertifikaat kapedega ravi teostamiseks. Kapede tehnoloogia areneb aja jooksul kiiresti ja ka keerulisemaid ravijuhte on võimalik kapedega lahendada.

Üldiselt alustatakse kapedega ravi vanuses, kus on hammaste vahetumine juba toimunud (11-12 aasta vanus). Samas on võimalik kapedega teostada ravi ka noorematel lastel vahelduvas hammaskonnas kui teostada ravi mitmes etapis ja/või kombineerida seda teiste raviaparaatidega.

Kui kaua kestab ravi?

Ravi kestvus oleneb ravi keerukusest. Breketravi keskmine pikkus on 16-18 kuud. Kapedega ravi pikkus on mõnevõrra lühem, keskmiselt 12 kuud. Kontrollvisiidid toimuvad iga 1.5-2 kuu tagant.

Kas tulemus on sama hea kui breketitega?

Lõpptulemus nii breketraviga kui ka kaperaviga on sama. Kindlasti tuleks läbi arutada enda raviarstiga eelnevalt soovitud tulemus ja selle saavutamiseks vaja minev raviplaan. Valides kaped on pärast raviplaani valmimist võimalus virtuaalselt näha ennustatavat lõpp-tulemust ja umbkaudsest ravi kestust.

Kui palju maksab kapedega ravi?

Ravi hind varieerub teenusepakkujast ja ravi keerukusest. Üldiselt jääb ravi maksumus 2500-5000 EUR vahele. Paljudes kliinikutes on võimalus ravi eest tasuda osade kaupa.