Hambapesu on osa meie igapäevast, kuid paljud patsiendid küsivad, kuidas ikkagi pesta hambaid õigesti? Siinkohal vaatlemegi erinevaid punkte, mis hambapesul olulised on.

Hammaste hooldus tagab kauni naeratuse

Samapalju, kui ilusad hambad üldmuljele juurde annavad, rikuvad hoolitsemata hambad muidu vägagi lihvitud välimuse. Hammaste hooldamist on kerge õppida ning hambahooldustõed tasub alati üle korrata.

Hambakatt ei eemaldu hambapinnalt ilma mehaanilise puhastamiseta. See tähendab seda, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust piisavalt. Õige hammaste harjamise tehnika eemaldab katu kõigilt hambapindadelt, ilma pehme- ja kõvakudesid kahjustamata.

Hammaste hoolduse aluseks on hammaste hoidmine puhaste ja tervetena. Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas, iga päev fluoriidi sisaldava hambapastaga, kasutada hambaniiti ja vahetada oma hambaharja/elektrilise hambaharja otsikuid vähemalt iga kolme kuu tagant.

Hammaste- ja suutervisele aitab palju kaasa õigesti toitumine ja ebatervislikest harjumustest vabanemine, olgu selleks suitsetamine või liialt magustatud jookide tarbimine. Kindlasti tasuks vähenda näksimist ja toidukordade vahel tuleks hoida vähemalt kolm tundi vahet. Janu korral eelistada vett.

Hambaarsti tasub külastada regulaarselt. Vähemalt üks kord aastas, kuid optimaalsem on külastada hambaarsti või suuhügienisti vastavalt individuaalsele riskile, et saada koheselt jälile väikestele või alles tekkivatele kaariesekolletele.

Hambapesu

Milline näeb välja õige hambapesu?

Siinkohal annab Maxilla hambaarst dr. Margit Kiviloo soovitusi, kuidas õige hammaste pesemine välja näeb.

 • 2+2 reegel – hambaid tuleb pesta 2+2 reegli järgi ehk kaks korda päevas (hommikuti ja õhtuti) vähemalt 2 minutit korraga;
 • Süsteemne lähenemine – soovitav on hambaid pesta alati süsteemselt. Näiteks alusta hambakaare ühel poolel tagumiste alumiste hammaste keelepoolsetest pindadest ja liigu sammhaaval üle esihammaste vastassuupoolele. Keelepoolselt on katt tugevamini kinni ja seepärast oleks soovitav alustada harjamist just seestpoolt. Seejärel puhasta ka põsepoolsed pinnad. Lõpeta alumise hambakaare puhastamine mälumispinnal. Seejärel puhasta ülemised hambad;
 • Alusta iga kord erinevast purihambast – kuna täiskasvanud inimestel on sageli näha suus hambakaeltel kulumisjälgi liiga tugevast hammaste harjamisest, siis harjamist on soovitav alustada iga kord erinevast purihambast;
 • Väldi liigset survet – vältimaks liigset survet hammaste kaeladele, hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit;
 • Hoia hambaharja 45º nurga all – vältimaks liigset survet hambakaeltele, tuleb hambaharja hoida sõrmede vahel nagu pliiatsit. Hambaharja harjased suunata 45º nurga all poolviltu hambale ja igemevakku. Sellisel juhul puhastavad harjased hästi hambapinda ja ühtlasi masseerivad ka igemeid.
 • Kasuta bass-tehnikat – liiguta hambaharja lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi 2-3 hambal korraga (seda nimetatakse Bass-tehnikaks).
 • Õige hambapasta kogus – hambapastat pane harjale herneterasuurune kogus;
 • Kestvus – hoolikas hammaste pesemine kestab 2-5 minutit;
 • Hambapasta välja sülitamine – sülita välja hambapasta alles hammaste pesemise lõpus;
 • Loputus – loputa suu kergelt veega;
 • Hoolitse ka keele eest – hammaste pesemise lõpus tuleb harjata ka keelt;
 • Hambavahede puhastamine – hammaste harjamisega saad puhtaks üksnes poole suust. Hammaste vahede puhastamisel kasuta hambaniiti, -tikku või hambavaheharja.

Korraliku hammaste harjamise järgselt tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. Siledus on märgiks, et oled katu edukalt hammaste pinnalt eemaldanud.

Oluline on meeles pidada, et hambakaariese ennetamiseks on vaja lühendada hambaemaili söövitusaega ja muuta see harva esinevaks. Selleks tuleb vähendada päevas söögikordade arvu ning vältida näksimisi söögikordade vahel. Happerünnakut lühendab ksülitooli sisaldava nätsu närimine söömise järgselt ning happerünnakut ei teki, kui hambapinnal puudub hambakatt.

Õige hambahari

Efektiivseimaks hammaste puhastamiseks soovitame kasutada elektrilist hambaharja. Mis on selle eelised tavalise hambaharaja ees, loe lähemalt siit.

Meeles tuleb ka pidada, et hambaharja või elektrilise hambaharja otsikuid tuleb vahetada vähemalt iga kolme kuu tagant.

Vaata ka videot kuidas efektiivselt ja õigesti puhastada oma hambaid elektrilise hambaharjaga. Maxilla Hambakliiniku hambaarst dr Rebeka Gabor seletab elektrilise hambaharja eeliseid ning näitab ette ka selle kasutamise.

Suuhügieen Maxilla Hambakliinikus

Vaatamata korralikule hambapesule soovitame ikkagi külastada regulaarselt hambaarsti või suuhügientisti. Nii on võimalik ennetada tõsisemate probleemide tekkimist, nagu hambakivi, igemepõletik või parodontiit.

Broneeri vastuvõtuaeg ja veendu, et sinu hammaste tervis on korras!