Müofunktsionaalse teraapiaga vabaks hambumus- ja miimika probleemidest

On leitud, et nõrgenenud suuõõne lihased on üheks sagedasemaks hambumus- ja miimika, aga ka üldfüüsiliste probleemide tekitajaks. Kõiki neid probleeme aitab ära hoida või leevendada müofunktsionaalne teraapia.

Müofunktsionaalsed häired võivad põhjustada ka järgmisi terviseprobleeme:

  • Huulte ja suu kuivus
  • Norskamine või avatud suu magamise ajal
  • Mitmed hingamisteede haigused, sh põskkoopapõletik, kõrvapõletik ja külmetushaigused
  • Obstruktiivne uneapnoe
  • Pea- ja kaelavalu ning migreen
  • Krooniline halb hingeõhk
  • Paistes ja punetavad igemed
  • Hammaste kokku surumine ja krigistamine
  • Suurenenud kaariese tekkerisk
  • Ortodontilised probleemid

Mis on müofunktsionaalne teraapia?

Müofunktsionaalne teraapia on näolihaste normaalsete füsioloogiliste liikumiste taastamine. Peamine sümptom, mis näitab, et müofunktsionaalses süsteemis võib midagi valesti olla, on nina asemel suu kaudu hingamine või kombineeritud hingamine nina-suu kaudu. Iseloomulikeks sümptomiteks peetakse veel ka: grimassid allaneelamisel, suurenenud süljeeritus, väljaulatuv keel, mis surub allaneelamisel hammastele või on hammaste vahel. Ka valed harjumused võivad viia müofunktsionaalsete probleemide kujunemiseni. Näiteks liiga pikaaegne luti imemine, küünte närimine, hammaste krigistamine, pöidla imemise harjumus, huulte või põskede imemine hammaste vahele jms. harjumuspärased käitumismustrid.

Kuidas ära tunda müofunktsionaalseid häireid lastel?

Kas oled märganud, et laps magab lahtise suuga ning norskab veidi või oled täheldanud, et lapsele teeb muret pidev peavalu, unisus ja keskendumisraskused? Kui jah, siis need sümptomid võivad viidata suulihaste valele toonusele ning müofunktsionaalsetele häiretele. See omakorda võib põhjustada probleeme oimuluu-alalõua liigestes, hambumushäiret, näo asümmeetriat, aga ka valet rühti ja peavalusid.

Müofunktsionaalsete probleemide tagajärjel hakkab laps üha sagedamini hingama suu kaudu, mis viib aja jooksul tema suulihaste toonuse nõrgenemiseni. Huulte suletuna hoidmine muutub üha raskemaks ning õhu filtreerimist enam läbi nina ei toimu. Läbi suu hingamise tulemusena satuvad bakterid otse suuõõnde, põhjustades hammaste lagunemist, sagedasi külmetushaigusi, keskkõrvapõletikku ja adenoidi suurenemist. Kõiki neid probleeme saab lahendada või ära hoida müofunktsionaalse teraapia abil.

Kuidas toimib müofunktsionaalne teraapia?

Müofunktsionaalne võimlemine leevendab pingeid huulte ja põskede lihastes. Suuõõne lihaste häired on mitmete üldfüüsiliste probleemide tekkepõhjuseks. Neist sagedasemad on vale hambumus, lõualuude ebakorrektne areng, näo asümmeetria, vale kehahoiak, peavalud ning norskamine.

Müofunktsionaalse spetsialisti ülesanne on õpetada patsiendile õigeid suu liikumise harjumusi. Spetsiaalsete harjutuste eesmärk on taastada suu, näo ja kaela lihaste õige toonus. Reeglina töötab müofunktsionaalne terapeut koos paljude spetsialistidega – kõrva-nina-kurguarstide, logopeedide ja osteopaatidega. Kuid kõige sagedamini teevad müofunktsionaalsed terapeudid koostööd ortodontidega, et parandada ja kiirendada ortodontilist ravi ning vältida probleemide uuesti ilmnemist tulevikus.

Mitmete uuringutega on tõestatud, et varajane müofunktsionaalsete häirete diagnoosimine aitab vältida mitmeid probleeme ning tagab lapsele piisava une, tervisliku eluviisi ja ilusa naeratuse. Optimaalne vanus müofunktsionaalsete spetsialistide esialgseks külastamiseks on alates 4-5 eluaastast.

Tallinna Maxilla Hambakliiniku müofunktsionaalne terapeut Jekaterina Vorontsova võtab patsiente vastu Novira Plazas aadressil Tartu mnt 25, 5.korrusel. Aja broneerimiseks helista 6 601 006.