Hambakaaries on mitmeteguriline haigus, mis tähendab seda, et hamba kõvakoe kahjustuse tekkimiseks peavad samaaegselt esinema vähemalt 3 tegurit:

1.     Hammaste pinnal peab esinema piisavalt palju pisikuid.

2.     Neid pisikuid peab võimalikult sageli toitma.

3.     Hamba kõvakude peab olema kaariesele vastuvõtlik ehk fluoriidiga tugevdamata.

Seega kui hambaid halvasti pesta, jäävad suhu toidujäägid. Sellest tekib omakorda hamba pinnale katt e. kleepuv pisikute ladestus (see koosneb peamiselt streptokokkbakteritest). Suhkrut süües toodavad katupisikud elutegevuse käigus neist happeid, mis söövitavad (lahustavad) hambaemaili. Korduvate happerünnakute järel hambaemail laguneb ning hambasse tekibki auk.

Kas hambaauk võib ise paraneda?

Algjärgus kaariesekahjustus võib ise paraneda, kui söögikordade (=happerünnakute) vahelisel ajal ladestuvad happerünnaku käigus hambaemailist sülge lahustunud soolad tagasi hambapinnale. Selle tulemusena algjärgus emailikahjustus võib paraneda (=remineraliseeruda). Sealjuures emailikahjustuse taaskõvastamisel on väga tähtis roll fluoriidil. Fluoriid muudab hambavaaba raskemini lahustuvaks ehk katukihi põhjustatud happerünnaku suhtes vastupidavamaks. Kui aga fluoriidi on vähe, siis on hambaemail ka vastuvõtlikum mikroobidele, mis põhjustavadki kaariest.

/Dr.Margit Kiviloo/