Hambakivi – mis see on?
Hambakivi moodustumine hambapinnale on üsna tavaline. Tihtipeale inimesed ei teagi, et selline probleem neid vaevab. See on tingitud vähesest informeeritusest ja hügieeniõpetuse puudulikkusest.
Kui katt on olnud hamba pinnal kaua aega, hakkavad sellesse süljest ladestuma mineraalsoolad. Hambakivi moodustumisel oluline tähtsus on ka toitumisel, eriti toidu konsistentsil. Soodustavateks on pehme ja süsivesikute rikas toit. Hambakivi moodustub enamasti hammaste vahele ja igemete alla, kust hambaharjaga pole kattu võimalik eemaldada. Kõige enam tekib hambakivi süljenäärmete juhade avanemiskohtade lähedusse s.o alumiste esihammaste keelepoolsetele pindadele ja ülemiste purihammaste põsepoolsetele pindadele. Kui kattu ja hambakivi koguneb palju igeme alla, siis tekib igemepõletik. Kui igemepõletikku ei ravita (hambakattu ja kivi ei eemaldata), hakkab hammaste kinnituskude hävima: ige irdub hamba küljest, tekivad sügavad igemetaskud, kuhu asuvad elama lõaluud hävitavad pisikud. Tekkiv igemealune kivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas, kuni hambad hakkavad liikuma ja irduvad lõualuust. Sõltuvalt protsessi sügavusest eristatakse gingiviiti ja parodontiiti – loe lähemalt igemete tervisest siit!
Milline on hambakivi korral ravi?
Kuna hambakivi ärritab ümbritsevaid kudesid ja soodustab igemepõletiku arenemist, siis tuleb see eemaldada. Hambale moodustunud hambakivi ei eemaldu hambaharja abil. Hambakivi saab eemaldada ainult hambaravikabinetis, sest see nõuab steriilsust, spetsiaalseid instrumente ja professionaalseid oskusi. Vahel osutub sügaval asetseva hambakivi eemaldamiseks ja igeme õige kuju taastamiseks vajalikuks kirurgiline operatsioon. Kui eespool toodud ravivõtted ei too oodatud tulemust või põletik ägeneb uuesti, võetakse appi konkreetsetele haigustekitajatele mõjuvad antibiootikumid. Keerulise raviga on võimalik hävinud luu asemele kasvatada hambajuure ümber ka uut luud.
Kuidas ennetada hambakivi teket?
Hambakatu moodustumise pärssimises on oluline roll hammaste puhastamisel: 2 korda päevas tuleb hambaid pesta hambaharja ja pastaga; hambavahesid tuleb puhastada hambaniidiga või hambavahe harjadega. On olemas ka katu teket pärssivaid aineid (nt. kloorheksidiini sisaldavad suuloputusvedelikud).




Hambakivi eemaldamisel igemepõletik kaob, kuid kadunud luu ei taastu. Hambakivi vältimiseks on tarvis suud korrapäraselt hooldada. Põletiku ilmnemisel suu limaskestal või igemetel oleks soovitav pöörduda hambaarsti poole, kes selgitab välja nende tekkepõhjused ja kavandab ravi.
Hambad enne ja pärast hambakivi eemaldamist. Shutterstock
☎️ Tallinn 6 601 006 tallinn@maxilla.ee
☎️Tartu 7 371 100 tartu@maxilla.ee
☎️Elva 7 356 777 elva@maxilla.ee