Inimese välimuses märgatakse esmajärjekorras naeratust, mistõttu on esteetiline hambaravi tänapäeval väga populaarne. Esteetiline hambaravi pakub hambarea välimuse parandamiseks hulgaliselt erinevaid võimalusi: hammaste valgendamine, hambavärvi komposiittäidised, laminaadid, kroonid, sillad, breketid jne.

Hammaste valgendamisest me oleme juba rääkinud. Samuti oleme rääkinud laminaatidest, mis aitavad nö. varjata hammaste mõrasid, värvunud või suurte täidistega hambaid, hammaste vahesid jne. Kroone kasutatakse ulatuslikumalt hävinenud või trauma tagajärjel purunenud hamba taastamiseks. Silda kasutatakse puuduva hamba või hammaste asendamiseks. Hambavärvi komposiittäidiseid, mida kasutatakse kaariese kahjustuste ravis, saab kasutada ka väikeste hambavahede täitmiseks ja killumurruga hammaste parandamiseks.

Hambarea korrigeerimist tehakse lisaks ka ortodontiliselt breketitega. Breketeid kasutatakse puseriti, ruumipuuduses olevate hammaste korrigeerimiseks. Lisaks ebaesteetilisele väljanägemisele, on puseriti hambad ka raskesti puhastatavad, mis omakorda põhjustab igemehaigusi ja hambakaariest. Viltuste hammaste asendite parandamiseks on parim lahendus nende asendi korrigeerimine just breketitega, sest breketravi korral säilitatakse väärtuslik terve hambakude. Hammaste asendite korrigeerimine kroonidega on samuti võimalik, kuid see eeldab oma hambakoe eemaldamist, et teha piisavalt ruumi kroonide tarvis.

Ortodntilise ravi korral kasutatakse metallist või hambavärvi breketeid, mille tõmbe- ja survejõudude abil hambad aja jooksul oma õigesse kohta nihutatakse. Olenavalt olukorra keerukusest võib kogu ortodontiline ravi võtta aega 1-3 aastat, kusjuures breketeid tuleb käia ortodondi juures pingutamas 1-2 kuu tagant. Et tulemus kestma jääks, tuleb pärast breketite eemaldamist kanda eluaeg fikseeritud reteinerit esihammaste taga, mis takistab hammastel nihkumast tagasi oma vanale kohale. Lisaks reteinerile tehakse sageli ülemistele hammastele ka kape ehk essix.

/Dr.Margit Kiviloo/