Endodontiline tähendab hamba (dontia) sees (endo). Hamba sisemusest leiame spetsiaalse koe, mis koosneb närvidest, veresoontest ja sidekoest. Seda kudet nimetatakse pulbiks. Pulp ulatub hamba krooni osast juure tipuni lõualuus. Tema esmane funktsioon on tagada hamba areng ja teisene ülesanne  tagada hamba tundlikkus.

Miks võib olla vaja juurekanali ravi?

Kui hambal on mõra või sügav auk, võib bakter pääseda pulbini. Kui hammas jätta ravimata, siis sinna sattunud bakterid ja lagunev kude põhjustavad tõsise põletiku, mille tagajärjeks on pulbi kärbumine, luu kadu ja lõpuks hamba kaotus.

 

Märkideks või sümptomiteks kahjustusest on:

* auk hambas

* valu hambas

* temperatuuri tundlikkus

* igeme paistetus

* paistetus näol ja kaelal

Mis toimub juureravi käigus?

Juureravi eesmärk on hambasisene keskkond viia seisu kus haigus saaks paraneda, hammas jääks sümptomitest vabaks ning säiliks veel aastaid. Keskkond, mis juurekanali ravi käigus luuakse, peab olema nii puhas ja steriilne kui võimalik. Kui kahjustunud pulp on eemaldatud, loputatakse ja puhastatakse pulbiruum ja juurekanalid. Kanalitesse paigaldatakse ravimit, et hävitada kõik bakterid. Kui põletik on levinud juba üle juuretipu, võib vaja minna antibiootikumidega süsteemset ravi. Puhastatud kanalid tuleb täita juurekanali täidismaterjaliga.

Milleks mikroskoobiga juureravi?

Tänapäeval on juurekanali ravis suureks abiks mikroskoop. Rutiinsel juurekanalite ravil ei ole mikroskoop määrava vajadusega, kuid kindlasti on mikroskoobist suur abi raskete juhtumite puhul, nagu

*raskesti ligipääsetavad hambad

*raskesti leitavad juurekanali suudmed

*murdunud instrumendid ja postid kanalites

*juuretipu operatsiioonid.

Maxilla Hambakliinikus on Carl Zeissi mikroskoop, mis on suureks abiks keerulisemate juhtumite lahendamisel.