Tarkusehambad lõikuvad suhu tavaliselt 18-23 aasta vanuselt. Tarkusehammaste normaalne asend on ülemiste ja alumiste teiste molaaride taga. Sageli pole aga kaasaegse inimese lõualuud piisavalt suured, et nelja tarkusehammast ära mahutada ja seetõttu põhjustavadki tarkusehambad enam probleeme kui ülejäänud hambad. Üheksal inimesel kümnest jääb vähemalt üks tarkusehammas ruumipuuduse tõttu igeme alla ehk peetub.

Tarkusehammas võib olla:
1) osaliselt peetunud – kasvab viltu ja lõikub ainult osaliselt läbi igeme
2) täielikult peetunud – hammas ei suuda üldse igeme alt välja kasvada

Osaliselt suhu lõikunud hambakrooni ümbruses tekib sageli põletik ehk perikoroniit, sest bakteritel on seal soodsad elamistingimused. Põletikuga kaasneb valu, turse, neelamisraskus ja sageli ka palavik. Täielikult peetunud tarkusehambaga võivad kaasneda veelgi tõsisemad probleemid, kui peetunud hammast ümbritsevad koed täituvad vedelikuga ja tekib tsüst. Tsüst võib õõnestada lõualuud, mille tagajärjel kahjustuvad kõrvalasuvad hambad, lõualuud ja närv.

Mõnikord tarkusehammastega seotud probleemid võivad tekkida väheste või üldse ilma süptomiteta, mistõttu kahjustus tekib ilma patsiendi teadmata. On oluline teada, et tarkusehammaste arenedes muutuvad nende juured pikemaks ning luukude tihedamaks. Seega  mida vanem inimene, seda raskem on tarkusehambaid eemaldada ning võib kaasneda rohkem komplikatsioone. Seetõttu tasuks mõelda tarkusehammaste eemaldamisele enne, kui need hakkavad probleeme põhjustama.

Tarkusehamba eemaldamise näidustused:
* põletik tarkusehamba ümber
* tarkusehamba ulatuslik kahjustus
* kõrvalhamba kahjustus
* raskesti puhastatav, vales asendis, ilma vastashambata tarkusehammas
* lõualuu tsüsti moodustumine
* põse limaskesta trauma, kasvajad, lõualuumurd
* kui tarkusehammas segab proteesi valmistamist
* ortodontilised põhjused