Poodides on müügil palju erinevaid nätse, kuid sellist nätsu, mis just hammastele kõige parem oleks, on väga raske leida. Närimiskummi valimisel tuleks lähtuda kahest tegurist:

1. näts peaks olema suhkruvaba ja

2. näts peaks sisaldama ksülitooli (kõige parem oleks kui näts sisaldaks magusainena 100% ksülitooli).

Eesti turul on kõige paremini kättesaadavad nätsud Orbit, Dirol ja Mentos. Need nätsud on küll suhkruvabad, kuid kahjuks ei sisalda ksülitooli. Seega hammaste seisukorrast neid soovitada ei saa. Hammastele on aga head Leaf’i XYLITOL JENKKI nätsud, mis on populaarsed ka Põhjamaades. Need nätsud sisaldavad 100% ksülitooli. Igasugused magusad Hubba Bubba ja Mentose nätsud sisaldavad aga liiga palju magusaineid ja värvaineid, mis hammastele pole üldse head.

Kui kaua tuleks nätsu närida, et see hammastele kasulik oleks?
Nätsu võiks närida seni kaua, kuni sel maitset on. Kui nätsu liiga kaua närida, siis valmistub seedetrakt ette seedimiseks, mis  omakorda ahvatleb sind asjatut vahepala näksima. Et vältida liigset koormust lõualiigestele, tuleks mäluda korraga ainult ühte nätsupadjakest ja seda ka mitte kauem kui 15 minutit korraga. Nätsu peaks närima pärast sööki ja vähemalt 2–3 korda päevas. Ksülitoolitooteid ei tohi süüa aga liiga palju, sest vastasel juhul võib see tekitada kõhulahtisust ja -puhitust. See on aga suhteliselt ebatõenäoline, kuna ksülitooli kõrvalmõjude ilmnemiseks tuleks ühel inimesel närida päevas umbes 60 nätsupadjakest.

/Dr.Margit Kiviloo/