Looduslikel ehk taimeekstraktidega hambapastadel väidetakse olevat mitmeid eeliseid tavaliste hambapastade ees, kuigi mõlemad peaksid tõhusalt võitlema hambakatuga, värskendama hingeõhku ja ennetama igemehaigusi.

Poodides ja apteekides kasvab üha enam looduslike hambapastade arv, kuid siiski pole eriti selge, kellele need suunatud on ja kas neist tõesti nii palju kasu on, kui väidetakse. Hambapastade tootjad kasutavad väga mitmesuguseid taimi, väites seejuures, et kõikide nende kasutamine aitab hambapastadel säilitada traditsiooniliste hambapastade omadusi. Taimeekstraktidega hambapastadel väidetakse olevat mitmeid eeliseid tavaliste hambapastade ees. Need ei sisalda kunstlikke värv- ja maitseaineid.

  • Homöopaatia pooldajatele meeldivad hambapastad, milles ei kasutata piparmünti jt. mündilisi, kuna see võib segada nende raviprotsessi efektiivsust.
  • Mõned looduslikud hambapastad on fluoriidivabad, väites, et varasemad fluoriidi kasutamise uuringud on olnud ebapiisavad ning tegelikult võib fluoriid ka kahjulikuks osutuda, kuigi omab emaili tugevdavat efekti. Fluoriidi sisaldavad hambapastad on loomulikult ebasoovitavad kohtades, kus joogivees sisaldub ülemäära palju fluoriidi, mille tulemusel võib välja kujuneda fluoroos. Sellest hoolimata soovitavad hambaarstid fluoriidi sisaldavaid hambapastasid kasutada.
  • Islandi samblikul on antibakteriaalne toime, ta aitab lagundada hambaemailile kogunenud baktereid, ning lisaks sellele omab ta ka valgendavat toimet.
  • Klorofülli, teepuu, punase päevakübara, rosmariini jt. taimsete komponentide ning vitamiinide (K-, A-, C-, E- jm.) lisamine hambapastale värskendab ja annab elujõudu suuõõnele tervikuna.
  • On avastatud, et hambapastades vahutekitajana sisalduv laurüülsulfaat võib tekitada hammaste ja igemete ülitundlikkust. Uuematesse looduslikesse hambapastadesse seda ei lisata, mistõttu need pastad vahutavad oluliselt vähem. * On olemas teelehe-, saialille- jm. ekstraktidega hambapastad, mis, nagu teisedki looduslikud hambapastad, ei sisalda keemilisi konservante ega värvaineid.

Kahjuks on mitmed looduslikele hambapastadele omistatud väärtused seni kliiniliselt tõestamata, mistõttu on raske uskuda tootjate väiteid, et need on tõesti sama head, kui tavalised pastad. Et olla kindel hambapasta efektiivsuses, peaks selle pakendil olema mõne juhtiva hambaraviprofessionaalide organisatsiooni logo, mis seda kinnitaks. Kuid põhjalikud kliinilised uuringud nõuavad tohutuid investeeringuid, mida väiksemad tootjad ei saa endale alati lubada, kuigi nende toodang võib suurte omast isegi kvaliteetsem olla. Enamikku hambapastades kasutatavatest taimeekstraktidest on kasutanud inimesed aastaid ning miks peaks need mõjuma inimesele halvemini, olles hambapasta koostises. Paljud kindlasti üllatuksid, kui saaksid teada tavapärastes hambapastades kasutatavate kemikaalide arvu, mis ulatub mitmekümneni. Taimeekstraktidega pastad on aga seevastu täiesti looduslikud.

Dr.Margit Kiviloo, Maxilla Hambakliinik