Hirm hambaarsti ees – kuidas sellest üle saada?

Hambaravi hirmud on nii laste kui ka täiskasvanute seas vägagi levinud. Tänapäeval on need hirmud siiski põhjendamatud, hea hambaarsti ja tasemel ravivarustusega võib hambaarstil käik olla hoopis meeldiv ja positiivne kogemus!

Siinkohal anname mõned soovitused kuidas käituda, kui sinu laps kardab hambaarsti.

Laps kardab hambaarsti

Vali lapsele sobiv hambaarst

Lastega tegelevad arstid teavad, kui oluline on esimene visiit, kus laps lihtsalt tutvub ümbrusega. Hambaarst näitab lapsele leebemaid raviinstrumente ja laseb hambaravitooliga ülesse-alla sõita.

Kui ravivajadus pole kriitiline, võiks reaalsete raviprotseduuride juurde asuda alles järgmisel visiidil. Siis kus lapsele on hambaravikabinet juba tuttav ja tooli istudes tunneb laps end veidi kindlamalt.

Hea hambaarst teab, et lähtuma peab sellest, et ravida tuleb last, mitte konkreetset hammast. Laps pole väike täiskasvanu. Tema närvisüsteem on labiilne, mistõttu meeleolud vahelduvad kiiresti. Lapse mälu talletab juba väga varases eluperioodis saadud elamusi. Negatiivne kogemus lapseeas võib põhjustada edaspidist kartlikkust ja hirmu – seega tuleb valida arst, kes oskab lastega suhelda ja sinu lapsele meeldib.

 

Oluline on ka vanema enda suhtumine ja selgitused lapsele

Sageli närveerivad lapsevanemad liigselt, saates last hambaravitooli sõnadega “ära karda, arstitädi ei tee sulle haiget” või “puur ei ole valus”. Sellega ongi tehtud viga, mida hiljem on raske parandada.

Veel halvem on see, kui laps on kodus kuulnud täiskasvanuid või endast vanemaid lapsi rääkimas oma ebameeldivatest kogemustest hambaarsti juures.

Kõige rohkem kohutab lapsi teadmatus, mida temaga hambaarsti juures tehakse. Laps avastab maailma lõputute küsimustega “miks” soovides saada oma küsimustele ka vastust.

Seetõttu teeb väga õigesti lapsevanem, kes räägib lapsele, miks on vaja hambaarsti juures käia, mille pärast on vaja hambaid pesta, mida on kasulik süüa, et hambaid tervetena ja ilusatena hoida. Ei ole õige kasutada seejuures sõnu “valu”, “haiget saama” ja puurimise asemel rääkida hoopis harjakesega puhastamisest, et lahti saada sööbikutest ja pisikutest, kes hambaaugus elavad. Esimesel külastusel võib näiteks lapsele eelnevalt rääkida, et arstitädi/onu loeb ta hambad üle.

 

8 soovitust, millest lähtuda, kui laps kardab hambaarsti:

  • Vali võimalused lapsesõbralik hambaarst ja hambaravikabinet.
  • Laps vajab turvalisust. Käige ühe kindla hambaarsti juures, kellega laps saab hea kontakti.
  • Esimene visiit hambaarsti juurde peab olema ilma valuta ehk enne seda, kui hambasse on tekkinud suur auk. Kahjuks jõuab üksjagu lapsevanemaid esmakordselt lapsega hambaarsti juurde alles siis, kui lapsel on põsk paistes või hambavalu tõttu on mitu magamata ööd selja taga. Loe lähemalt, millal on õige aeg lapse esmaseks hambaarsti visiidiks.
  • Ära räägi enne hambaarsti juurde minekut ebameeldivatest kogemustest. Last ei tohi hirmutada süsti ega puurimisega.
  • Lapsel võib olla üleüldine hirm arstide-õdede suhtes, ta võib karta nõela ja puuri. Nendega tuleb lasta lapsel tutvuda ja sellega võib esimene visiit piirdudagi.
  • Tõsisemate probleemide juurde tuleb minna järk-järgult. Jättes näiteks hamba väljatõmbamise kõige viimaseks.
  • Väga oluline on hea koostöö nii lapse, lapsevanema kui ka hambaarsti vahel.
  • Planeeri päevale, millal minnakse hambaarsti juurde, ka midagi toredat. Minge peale visiiti näiteks kinno või mänguväljakule. Nii muutub hambaarsti juurde minemise päev positiivsemaks ja lõbusamaks

Maxilla Hambakliiniku lastekabinet

Meie teame, kui oluline on laste hambaravi, seetõttu oleme loonud Tähesaju kliinikusse spetsiaalselt lastele mõeldud hambaravikabineti.

Kabinet seinu kaunistavad tuntud multikategelased, lapsega tegelevad head ja hoolivad hambaarstid ning personal. Oleme loonud keskkonna, kus laps ei karda enam hambaarsti ja tuleb igale uuele visiidile rõõmuga.

Loe laste hambaravikabineti kohta lähemalt ja broneeri aeg vastuvõtuks!