Seoses ühiskonna kasvavate esteetiliste nõudmistega välimuse suhtes on ka hammaste valgendamisest kodus kujunenud tõusev trend. Tihtipeale märgataksegi inimese välimuse juures esmajärjekorras just tema naeratust. Hammaste valgendamine kodus on muutunud lihtsamaks ja kättesaadavamaks.

Kuid millal valgendada hambaid kodus ja mis puhkudel eelistada valgendamist hambakliinikus?

Aastakümnetega on erinevad valgendustehnoloogiad mitmekesistunud ja täiustunud ning hetke märksõnadeks on saanud kiirus ning ohutus. Valgendamine võib pakkuda efektiivset ja konservatiivset lahendust invasiivsemate võimaluste ees nagu ulatuslikud täidised, laminaadid ja hambakroonid.

Hammaste koduse valgendamise meetodid

Hammaste valgendamine kodus on viimastel aastatel kogunud suurt populaarsust, seetõttu on mitmekesistunud ka meetodid kuidas seda teha saab. Kodusteks valgendamise meetoditeks on näiteks valgendavad hambapastad, valgendusplaastrid ja hammaste kapedega valgendamine.

Valgendavad hambapastad sisaldavad abrasiivseid aineid ja/või ensüüme. Tänu sellele võib hambaemail küll veidi valgemaks muutuda, kuid rohkem põhineb efekt siiski katu, mustuse ja pigmendi eemaldamises. Abrasiivainetega valgendavaid hambapastasid ei ole soovitatav kasutada järjest väga pikalt, sest see võib põhjustada hambaemaili kulumist ja hambad võivad muutuda külma- ja kuumatundlikuks.

Ameeriklaste seas on väga populaarsed valgendusplaastrid. Valgendava geeliga plaastrid kleebitakse hammastele mõnekümneks minutiks päevas, geeli aktiivsed ained tungivad hammastesse ja muudavad need heledamaks. Plaastri äär peab jääma igeme joonega kohakuti, mida vahel on raske saavutada ning seetõttu võib põhjustada igemete ärritust.

Kapedega valgenduse puhul võtab arst patsiendi hammastest jäljendi ning laboris valmistatakse läbipaistvad kaped, mille sisse patsient kodus ise valgendavat karbamiid-peroksiidgeeli paneb. Kaped koos geeliga hoitakse suus öö läbi. Kasutada võiks kapesid paar-kolm korda nädalas, et toime hammastele ei oleks väga tugev. Negatiivseteks omadusteks võib olla hammaste tundlikkus või igemete ja limaskestade ärritus.

Väga oluliseks momendiks valgendamise juures on valgendava preparaadi liigtarvitamine, kui hoitakse vahendit soovitavast kauem suus või jätkatakse valgendamist vaatamata arsti soovitusele see lõpetada. Nii võivad tekkida hambakõvakudede kahjustused, mis väljendub hamba pinna läikivuse kadumises, kareduse ja poorsuse tekkes.

Valgendamine hambaravi kabinetis

Hambakliinikus on võimalik hambad heledamaks saada juba ühe visiidiga. Hammaste pärlipuhastus (soodapesu) on eriti efektiivne tugevamate pindmiste pigmentide eemaldamisel. Hambad muutuvad kohe puhtamaks ja säravamaks.

Üksiku tumedama hamba valgendamiseks saab kasutada hambasisest valgendamist. Seda kasutatakse tavaliselt nn surnud hammaste puhul.

Tänapäeval on aga väga levinud meetodiks laser- või ZOOM valgendus. Pärast limaskestade isoleerimist pannakse hammastele spetsiaalset geeli. Geelis olevad ained aktiveeritakse laser- või ZOOM-lambiga. Hambatoon võib muutuda kuni 10 tooni võrra heledamaks.

Kõrvalmõjudeks võib olla ajutine hammaste ülitundlikkus ning igemete ärritus. Laservalgendust ei soovitata teha rasedatele, rinnaga toitvatele emadele, alla 18 aastastele patsientidele, suurte täidistega hammaste puhul, allergia või ülitundlikkuse puhul mõne valgendusgeelides kasutatava komponendi suhtes.

Samuti ei sobi laseri või ZOOM-lambi abil valgendamine juhul, kui esineb tundlikkust valgusreaktsioonide suhtes või muud fotokemoteraapiat saavatele isikutele ega melanoomi patsientidele. Pole soovitatav ka raskemate krooniliste haiguste korral.

Kuidas õiget valgendamise meetodit valida?

Kuigi hammaste valgendamine kodus on muutunud aina lihtsamaks, siis parima tulemuse saamiseks on soovitatud külastada enne suuhügienisti või hambaarsti. Enne hammaste valgendamist peab olema eemaldatud hambakivi, suurem katt ja pigment. Vajadusel tuleb ravida hambakaaries, kuna valgendava geeliga kokku puutudes võib katkine hammas valutama hakata.

Kuigi valgendamise meetodeid on palju ning teenuseid osutavad ka ilusalongid, tuleks hambad lasta enne hambaarstil üle vaadata. Sest kui esihammastel on täidised või hambakroonid, siis need valgendamise käigus heledamaks ei lähe ning vajavad seejärel enamasti väljavahetamist. Sellisel juhul oskab hambaarst pakkuda välja teisi lahendusi.

Seega on kõige parem eelnevalt pöörduda hambaarsti vastuvõtule, kes hindab spetsialisti pilguga üle hammaste olukorra ja soovitab kõige paremini sobivat hammaste valgendamise meetodit.