Mis on hambakivi?

Inimese suus pesitseb palju baktereid. Peale söömist kogunevad need bakterid hammaste pinnale, moodustades õhukese, kleepuva kihi, mida nimetatakse bakteriaalseks hambakatuks.

Kui hambakattu ei eemaldata regulaarselt (näiteks hambapesuga), hakkavad süljes olevad mineraalid, eriti kaltsium ja fosfaat, ladestuma hambakatu pinnale. See protsess viib hambakatu kõvenemiseni ja seda kõva kattu hammastel nimetataksegi hambakiviks.

Hambakivi moodustumine hambapinnale on üsna tavaline. Tihtipeale inimesed ei teagi, et selline probleem neid vaevab või milleni see viia võib, kui hambakivi ei eemaldata.

Miks hambakivi tekib?

Hambakivi teket võivad soodustada mitmed tegurid:

  • Toitumine – sagedane suhkru- ja tärkliserikaste toitude tarbimine suurendab bakterite toodetava happe hulka suus, mis omakorda soodustab kivi teket
  • Sülje koostis ja kogus – inimeste sülje koostis varieerub. Mõnedel inimestel on süljes rohkem kaltsiumi ja fosfaate, mis soodustavad hambakivi teket. Samuti võib vähenenud süljeeritus (kuiv suu) suurendada kivi tekke riski, kuna süljel on loomulik puhastav toime.
  • Suuhügieen – ebapiisav või ebaõige hambapesu ja hambaniidi kasutamine võib jätta hambakatu hammaste külge, mis aja jooksul mineraliseerub ja muutub hambakiviks
  • Suitsetamine – suitsetamine võib muuta suu keskkonda ja soodustada hambakivi teket
  • Geneetika – mõned inimesed on geneetilise eelsoodumusega hambakivi tekkeks

Lisaks võib hambakivi teket mõjutada veel muuhulgas vanus, teatud ravimid ja haigused.

Kivi moodustub enamasti hammaste vahele ja igemete alla, kuskohast ei ole võimalik hambaharjaga kattu eemaldada. Kõige enam tekib hambakivi süljenäärmete juhade avanemiskohtade lähedusse s.o alumiste esihammaste keelepoolsetele pindadele ja ülemiste purihammaste põsepoolsetele pindadele.

Mida kauem on hambakivi hammastel olnud, seda kõvemaks see muutub ja kui igemepealne kivi jätta eemaldamata, siis võib see kasvada edasi ka igeme alla.

Mis juhtub, kui hambakivi ei eemaldata?

Kui kattu ja hambakivi koguneb igeme alla palju, siis tekib igemepõletik. Kui igemepõletikku ei ravita (hambakattu ja kivi ei eemaldata), hakkab hammaste kinnituskude hävima: ige irdub hamba küljest, tekivad sügavad igemetaskud, kuhu asuvad elama lõaluud hävitavad pisikud. Tekkiv igemealune kivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas, kuni hambad hakkavad liikuma ja võivad välja kukkuda.

Sõltuvalt protsessi sügavusest eristatakse gingiviiti ja parodontiiti loe lähemalt igemete tervisest siit!

Milline on hambakivi ravi?

Kuna hambakivi ärritab ümbritsevaid kudesid ja soodustab igemepõletiku arenemist, siis tuleb see eemaldada. Hambale moodustunud kivi tavalise hambapesuga ära ei tule. Seda saab eemaldada ainult hambaravikabinetis, sest see nõuab steriilsust, spetsiaalseid vahendeid ja professionaalseid oskusi. Vahel osutub sügaval asetseva hambakivi eemaldamiseks ja igeme õige kuju taastamiseks vajalikuks kirurgiline operatsioon.

Kui eespool toodud ravivõtted ei too oodatud tulemust või põletik ägeneb uuesti, võetakse appi konkreetsetele haigustekitajatele mõjuvad antibiootikumid. Keerulise raviga on võimalik hävinud luu asemele kasvatada hambajuure ümber ka uut luud.

Kuidas ennetada hambakivi teket?

Hambakivi ennetamisel on oluline roll heal suuhügieenil. Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas ning hambavahesid regulaarselt puhastada hambaniidi või hambavahe harjadega. On olemas ka katu teket ennetavad aineid, näiteks kloorheksidiini sisaldavad suuloputusvedelikud.

  • Õige suuhügieen – kaks korda päevas hammaste pesu, hambaniidi või hambavaheharjakeste kasutamine, (vajadusel ja arsti soovitusel ka suuloputusvee kasutamine)
  • Tasakaalustatud toitumine – näksimise vältimine, söögikordade vahe vähemalt kolm tundi
  • Õige joogivesi – janujoogiks peab olema alati tavaline vesi
  • Regulaarne hambaarsti külastus – hambaarsti külastamine vähemalt üks-kaks korda aastas

Hambakivi eemaldamisel igemepõletik kaob, kuid kadunud luu ei taastu. Hambakivi vältimiseks on tarvis suud korrapäraselt hooldada. Põletiku ilmnemisel suu limaskestal või igemetel on soovitav pöörduda hambaarsti poole, kes selgitab välja nende tekkepõhjused ja kavandab ravi.

Hambakivist põhjustatud igemepõletiku vältimiseks on soovitatav regulaarselt hambaarsti juures kontrollis käia. Visiidi käigus leitakse üles kohad, kus hambapesu pole olnud piisavalt põhjalik, ja eemaldatakse kogunenud hambakatt ja kivi ning ennetatakse tõsisema igemepõletiku tekkimist.

Hambad enne ja pärast hambakivi eemaldamist. Shutterstock

Maxillal on kuus hambakliinikut, leia endale lähim ning broneeri aegsasti vastuvõtuaeg ,kas meie online broneerimissüsteemis või helistades kliiniku registratuuri.